Zámek Červená Lhota

| Únor 27, 2015

V České republice se nenachází žádný malebnější zámek, než je Červená Lhota, nacházející se na východě jižních Čech v oblasti Jindřichohradecka. Pokud jste fanoušci až kýčovité atmosféry a rádi se cítíte obklopeni pohádkovou atmosférou, rozhodně byste měli tento renesanční vodní zámek navštívit.

Historie zámku

Vůbec první písemné důkazy o existenci zámku se datují do roku 1465. V té době se v lokalitě dnešního renesančního zámku nacházela gotická tvrz, která údajně vznikla již ve čtrnáctém století. Tato tvrz se nacházela na skále, nicméně po přehrazení potoka a vytěžení skalní šíje došlo k přeměně skály na ostrov. Pro zámek byla důležitá změna majitele v roce 1530, kdy zámek připadl do majetku rytířů Kábů z Rybňan. Jan Kába z Rybňan následně přestavěl původní gotickou tvrz na renesanční zámek, který je dodnes známý pod názvem Červená Lhota, německy Rothlhotta.

01135300 300x200 Zámek Červená Lhota

Zajímavosti

V průběhu třicetileté války se tehdejší majitel zámku Antonio Bruccio pokusil nedaleko od zámku založit lázně. Léčivý pramen byl objeven již v roce 1599 Kateřinou Urbánkovou, která měla na místě pramene údajné vidění, které ji přesvědčilo o léčivých účincích zdejší vody. Ve své době se zdejší lázně těšily stejné popularitě jako dnes jednoznačně známější a turisticky vytíženější Karlovy Vary. Dnes naleznete na místě někdejších lázní pouze pitnou minerální vodu. Zámek a okolní oblasti jsou rovněž známy pro natočení několika pohádek.

cervena lhota.homepage 300x200 Zámek Červená Lhota

Návštěva zámku

Kompletní prohlídka je dlouhá přibližně 50 minut, přičemž je návštěvníkům ukázáno šestnáct pokojů dříve sloužících jako ubytovací prostory pro šlechtu z devatenáctého a dvacátého století. Zámek je mezi turisty velmi populární, což dokazuje i jeho umístění na třetím místě v žebříčku návštěvnosti zámků v Jihočeském kraji. V roce 2014 se Červená Lhota stala cílem více než 70 000 turistů.

1247819223 cervena lhota7 300x251 Zámek Červená Lhota

 

 


Kategorie: Hrady a zámky

Komentáře nejsou povoleny.

shared on wplocker.com