Hora Kozákov

| Březen 3, 2015

Pokud máte rádi výšky a plánujete výlet do Českého ráje, rozhodně by se na Vašem itineráři měla objevit hora Kozákov, nabízející návštěvníkům na svém vrcholu vysokou rozhlednu. Kozákov je nejvyšší horou Českého ráje a turisté se tak mohou těšit na nezapomenutelný, panoramatický výhled po celém kraji.

S horou se pojí řada legend pojednávajících o místní těžbě drahých kamenů. Již v pravěku byly jeskyně nacházející se v okolí využívány místními lovci, kteří zde hledali drahé kameny a vyráběli z nich nástroje každodenní potřeby. Tradice zpracování a využití drahých kamenů je na celé oblasti patrná do dnešních dnů. Co je ovšem pro turisty na Kozákově jednoznačně nejzajímavější, nejsou šperky ani polodrahokamy, ale nádherný výhled na daleké okolí. Za příznivých podmínek se Vám naskytne pohled na nedaleké Krkonoše, Jizerské hory a také Český ráj. Od roku 1932 mají návštěvníci možnost využít k občerstvení a nákupu suvenýrů chatu stojící na vrcholu kopce, ke které byla roku 1995 přidána také rozhledna.

index3 300x166 Hora Kozákov

Vrchol Kozákova není pouze cílem pěších turistů, ale také vášnivých fanoušků paraglidingu. V letních měsících spatříte každý den na okolních svazích začínající paraglidistky, kteří se pod dozorem zkušených instruktorů učí vzlétnout a užít si výhled na celé okolí z ještě zajímavějších výšek. Stejně tak bývá vrchol Kozákova využíván jako místo odpočinku horských cyklistů, pro které je občerstvení po velmi náročném cyklistickém výstupu naprosto zasloužené. Možná ještě náročnější je ovšem sestup, při kterém jsou zapotřebí skutečně stoprocentně funkční brzdy.

cla 1196 1306305248 300x190 Hora Kozákov

V neposlední řadě je nutné zmínit také zimní využití vrcholu, kdy se zde srocují řady lyžařů, kteří mají možnost využít lyžařský vlek s výstupní stanicí nedaleko turistické chaty. Pokud budete i Vy chtít navštívit horu Kozákov, máte jistotu příjemně stráveného dne za každého ročního období.

kozakov panorama 300x126 Hora Kozákov


Kategorie: České hory, Rozhledny

Komentáře nejsou povoleny.

shared on wplocker.com