Jeskyně na Turoldu aneb podzemní labyrint

| Březen 3, 2015

Jeskyně na Turoldu se nachází v přírodní rezervaci Turold  poblíž města Mikulova. Specifická je především svou unikátní turoldskou výzdobou a rozlehlým podzemním labyrintem s nádherným smaragdovým jezírkem. Její tvary, podobné korálovým útesům připomínají procházku po plážích jurského moře.

Jeskyne Turold   tycinky Jeskyně na Turoldu aneb podzemní labyrint

 

Historie Turoldu

Objevení této jeskyně se datuje někdy kolem roku 1951 a již v roce 1958 se zpřístupnila veřejnosti. To se však zanedlouho změnilo poté, co ji o 8 let později zavřeli. Druhé otevření návštěvníkům proběhlo v roce 2004.

Podzemní jezírko

Pro návštěvníky je zpřístupněn tzv. Jezerní dóm, což je část jeskyně, ve které najdete smaragdově zbarvené jezero. Dosahuje délky téměř 30 metrů a jeho hladina kolísá v rozmezí od 8 do 10 metrů. Ze všech zpřístupněných částí je právě Jezerní dóm nejrozlehlejším prostorem v tomto podzemním komplexu. Vedle jezírka můžete vidět zajímavou výzdobu, vzniklou chemickým rozpouštěním. Říká se jí kamenná pěna, ve které jsou kousky krystalů kalcitu. Tento jev v návštěvnících často vyvolává pocit, že se procházejí po korálových útesech.

thumb1 30107 7480 Na Turoldu Jezerni dom Jeskyně na Turoldu aneb podzemní labyrint

 

Epická výzdoba jeskyně 

Na Turoldu se takřka nevyskytují žádné krápníky, jenž jsou běžné v ostatních krasových jeskyních. Jediná sekce jeskyně, kde se krápníková výzdoba ve velmi malém množství objevuje v Dómě fantazie. Zbytek jeskyně má velmi rozmanité útvary, které připomínají lidem keříčky s drobnými jehličkami, jemnou pěnu a korálové útesy.

Úkryt netopýrů

Jeskyně na Turoldu je největším a nejvýznamnějším zimovištěm netopýrů, zejména pak vrápence malého, který je u nás velmi ohroženým druhem. Z těchto důvodů není jeskyně přístupná v zimních měsících.

Pokud máte rádi noční prohlídky jeskyní, rozhodně navštivte Turoldskou jeskyni v červenci nebo srpnu.

na turoldu8 Jeskyně na Turoldu aneb podzemní labyrint

Vstupné

Plné vstupné v této jeskyni stojí 80 Kč, studenti a děti platí 50 Kč a důchodci 60 Kč.


Kategorie: Jeskyně

Komentáře nejsou povoleny.

shared on wplocker.com