Hrad Houska

| Březen 7, 2015

Pokud jste skutečnými milovníky cestování, měli byste zavítat na renesančně přestavěný gotický hrad Houska. Nachází se v kokořínských lesích, na dohled od dalšího významného hradu Kokořín. Houska byla vystavěna Přemyslem Otakarem II. jako královský hrad, ovšem nedlouho poté se stala a byla až do roku 1924 šlechtickým majetkem.

Minulost hradu

Hrad byl založen koncem třináctého století, písemné zmínky o něm se ovšem objevují teprve v první polovině století čtrnáctého. Kvůli vnějším hrozbám vzniklo v průběhu patnáctého a šestnáctého století také mohutné vnější opevnění, v sedmnáctém století bylo ovšem strženo. K samotné přestavbě v renesančním slohu došlo mezi lety 1584 a 1590 na přání Hrzányho z Harasova. Poslední rekonstrukci hrad prodělal v roce 1823, kdy došlo ke snížení střech.

hrad houska 300x225 Hrad Houska

Zajímavosti

Roku 1950 zde byl umístěn archiv Státní knihovny v Klementinu a v sedmdesátých letech se továrna Spolana Neratovice rozhodla, že objekt hradu využije jako noční sanatorium pro své zaměstnance, k čemuž nakonec naštěstí nedošlo. Koncem roku 1974 zde proběhlo nahrání nejstarší studiové nahrávky tehdejší undergroundové české hudební skupiny Plastic People of the Universe. Teprve počátkem devadesátých let došlo poprvé k otevření hradu široké veřejnosti, a to především díky navrácení hradu potomkům posledních majitelů před restitucí.

Houska 2 300x200 Hrad Houska

Cestování na hrad Houska můžete uskutečnit každoročně od dubna do října. Z horních částí hradu můžete spatřit velkou část českého území. Hrad návštěvníky navíc neláká pouze svou architekturou a historií, ale také četnými kulturními akcemi, které se na jeho pozemku odehrávají. Jedná se o nejrůznější jarmarky, šermířská přestavení, tance, hudební akce a podobně. V květnu také můžete být svědky Konference SFINGA, setkání záhadologů z celé České republiky.

index14 Hrad Houska


Kategorie: Hrady a zámky

Komentáře nejsou povoleny.

shared on wplocker.com