Náměstí v Litomyšli

| Březen 7, 2015

Cestování po České republice si můžete zpříjemnit, když zavítáte do Litomyšle, kde je k vidění nádherné protáhlé náměstí s podloubím.

IMG 1375 300x200 Náměstí v Litomyšli
Náměstí na dlouhé ulici
Náměstí v Litomyšlí se rozprostírá na dlouhé, široké a pěkně protáhlé ulici. Náměstí v Litomyšli v minulosti vznikalo podél významné obchodní cesty a tržiště. První městské domy na litomyšlském náměstí byly ze dřeva. Kvůli častým a velkým požárům se však začaly postupně stavět kamenné. Právě velmi časté a nebezpečné požáry města způsobily, že dnešní fasády domů nejsou původní, ale pocházejí především z 19. století.

IMG 1376 300x200 Náměstí v Litomyšli
Směsice architektonických slohů
Náměstí v Litomyšli je pestrou přehlídkou různých architektonických slohů. Najdete zde barokní, empírové i klasicistní fasády bohatých měšťanských domů. Zvláště pěkné jsou ty domy, které mají podloubí, kterým se v Litomyšli říkalo podsíně. Velkou výhodou těchto podsíní bylo, že když zrovna pršelo, mohl člověk přejít po náměstí a nepotřeboval přitom žádný deštník.

IMG 1372 300x200 Náměstí v Litomyšli
Zajímavé domy
Litomyšlské náměstí má celou řadu velmi zajímavých a interesantních domů. Za zmínku stojí kupříkladu dům s číslem 117, kde je nyní umístěna kavárna Chocco café. Tento dům má za sebou velmi pestrou a bohatou historii. Dům například zdobí historický reliéf, na kterém je vyobrazena erbovní pověst pánů z Pernštejna. Reliéf pochází z roku 1548. Dalším unikátním domem je muzeum s nástěnnými malbami od svébytného českého umělce Josefa Váchaly. Josef Váchala vyzdobil tento dům ve dvacátých letech minulého století. Uvnitř domu, který byl v roce 1993 zrekonstruován, ještě také uvidíte další nástěnné malby a zcela originální nábytek od Josefa Váchaly. Muzeum ještě vystavuje staré dobové fotografie a drobnou grafiku. Vstupné do muzea stojí 60 korun, snížené pak 40 korun.


Kategorie: Zajimavá místa

Komentáře nejsou povoleny.

shared on wplocker.com