Rozhledna Štěpánka

| Březen 7, 2015 | odpověď

Novogotická rozhledna Štěpánka stojí na vrcholu kopce Hvězda v nadmořské výšce 959 metrů. Nachází se nedaleko obce Kořenov v Krkonoších a pro návštěvníky je kromě zajímavého výhledu z jejího vrcholu přitažlivá také svou netradiční architekturou.

Rozhledna dnes měří 24 metrů a její stavba probíhala celé půl století mezi lety 1847 a 1892. Stavba byla zahájena knížetem Camillem Rohanem a své jméno rozhledna získala podle arcivévody Štěpána. Stavba nebyla ovšem dokončena a byla pozastavena na celých čtyřicet let, během kterých byla opečovávána kořenovským horským spolkem, který následně práce během čtyř let dokončil a roku 1892 rozhlednu slavnostně otevřel. Spolu s rozhlednou Žalý patří Štěpánka mezi nejstarší rozhledny v oblasti českých pohoří Krkonoš a Jizerských hor. Poté, co se rozhodnete pro cestování na tuto pozoruhodnou rozhlednu, můžete se připravit na opravdu skvostný výhled na okolní Krkonoše a Jizerské hory, ale také na Zvičinu, Mužský nebo známé hrady Bezděz a Ralsko, nacházející se v okolním kraji.

stepanka21 300x240 Rozhledna Štěpánka

Další zajímavostí je kamenný maltézský kříž, který byl pod rozhlednou zrekonstruován roku 2011. Jedná se o největší maltézský rytíř v České republice a plní svou roli symbolu pietního místa, které bylo vybudováno německými obyvateli jako památka padlým vojákům z období druhé světové války. Po konci druhé světové války byl kříž zničen, nicméně po rekonstrukci z roku 2011 jej turisté mohou znovu obdivovat.

index17 Rozhledna Štěpánka

Rozhlednu můžete navštívit od dubna až do prosince a navíc se nemusíte bát žádných náročných výstupů. Přímo k rozhledně je totiž možné vyjet autem a u chaty Hvězda se nachází placené parkoviště, kde můžete své vozidlo zanechat. Za vstupné na rozhlednu potom zaplatíte pouhých deset korun. Návštěvu rozhledny můžete spojit například s výletem na přehradu Souš, což doporučujeme především v letních měsících.

images6 Rozhledna Štěpánka


Kategorie: Rozhledny

Napsat komentář

shared on wplocker.com