Zřícenina skalního hradu Rotštejn

| Březen 7, 2015 | odpověď

Bez cestování si dnes svůj život prakticky nedovedeme představit, proto Vám přinášíme další tip, tentokrát z oblasti zajímavých skalních útvarů. Skalní hrad Rotštejn se nachází přibližně deset kilometrů od města Turnova, na okraji známého skalního uskupení zvaného Klokočské skály. Samotný Rotštejn sestává z pískovcových bloků a zdi.

Dějiny Rotštejnu

Skalní hrad Rotštejn byl založen ve druhé polovině třináctého století šlechtickým rodem Markwarticů. Mezi slavné majitele hradu patřil bezesporu Vok II. z Rotštejna. Díky jeho špatné situaci mezi okolní šlechtou, která se snažila jeho pozici co nejvíce oslabit, došlo roku 1318 k rozsáhlému vyplenění hradu silným vojskem sestávajícím ze 152 šlechticů. Ve známost hrad vešel v průběhu druhé poloviny čtrnáctého století, kdy se v nedaleké vesničce Klokočí pořádaly každý týden trhy. Po vymření rodu Rotštejnů roku 1314 připadl hrad do majetku Vaňka Paldra z Vařin. Na rozdíl od jiných hradů, v následující husitské době nedošlo k rozsáhlému plenění ani vypálení Rotštejnu a jeho majitel Vaněk jej i po husitských válkách nalezl ve slušném stavu. Od roku 1514 je hrad uváděn jako pustý. Velmi negativně se na stavu tohoto skalního hrad podepsalo také zvětrávání pískovce.

asd Zřícenina skalního hradu Rotštejn

Architektura hradu

Přestože je Rotštejn z největší části bezesporu skalním hradem, můžeme na jeho architektuře pozorovat známky ručně vytvořené zdi. Přilehlé skály navíc tvoří velmi chytře obranný systém hradu. Navíc byl zámek doplněn o systém bran, mostů a bašt, které dále přispívaly bezpečnosti komplexu. Bohužel se tyto architektonické prvky ovšem nedochovaly. Někdejší podoba hradu je dnes známa pouze z dobových písemností.

hrad rotstejn 009 300x199 Zřícenina skalního hradu Rotštejn

K turistickým účelům byly u skalního hradu vybudovány dřevěné ochozy a cesty, které návštěvníkům umožňují vyšplhat až na samotný hradní vrchol, odkud se turistům naskytne nezapomenutelný výhled na celý systém Klokočských skal. Vstupné na hrad je dobrovolné pro jednotlivce, v případě návštěvy větší skupiny je vstup zpoplatněn cenou 24 korun na osobu. Návštěvu hradu Rotštejn doporučujeme zkombinovat i s prohlídkou přilehlých Klokočských skal.

index16 Zřícenina skalního hradu Rotštejn


Kategorie: Hrady a zámky

Napsat komentář

shared on wplocker.com