Barokní zámek Vranov nad Dyjí

| Březen 8, 2015 | odpověď

Navštivte jednu z pozoruhodných světských staveb, která spadá do období baroka. Navštivte zámek Vranov nad Dyjí, který se nachází kolem dvaceti kilometrů od Znojma, na ostrohu nad řekou Dyje, téměř ve výšinách.

zamek3 Barokní zámek Vranov nad Dyjí

Historie

Nejprve zde zřejmě stávalo přemyslovské hradiště, ve 13. století se již dochovaly zmínky o gotickém hradu, jehož s postupem času vlastnilo několik urozených rodů, jako páni z Lipé či z Pernštejna. Díky Dietrichštejnům k zámku přibylo renesanční předhradí. Ač hrad mohl těžit ze své výhodné polohy, přesto byl za třicetileté války dobyt a skoro zanikl. Současná barokní podoba pochází ze 17. století, kdy ho Althannové dali přestavět, a autorem návrhu je architekt Jan Bernhard Fischer z Erlachu. Naposledy byl zámek rekonstruován v 70. letech 20. století.

Vranov nad Dyjí zámek 01 300x225 Barokní zámek Vranov nad Dyjí

Zajímavosti

Než vstoupíte do zámku, jistě vás upoutá most, který měří 57 metrů. Z nádvoří zámku se vám z terasy naskytne velmi zajímavý výhled do údolí Dyje. Významnou část zámku představuje zámecká kaple Nejsvětější Trojice. V interiérech vás jistě okouzlí Sál předků s freskovou výzdobou, již zhotovil Jan Michael Rottmayer, a zároveň se tu seznámíte na obrazech s nejvýznamnějšími členy z rodu Altahnnů. I v ostatních místnostech, např. Modrém salónu, Orientálním, budete obdivovat nábytek, porcelán a také ukázky vranovské keramiky typu „wegwood“, jež byla dříve velmi proslulá. Především v 19. století za rodu Mniszků zde fungovala továrna na výrobu kameniny, která měla úspěch.

vranov 300x206 Barokní zámek Vranov nad Dyjí

Prohlídkové okruhy

Při návštěvě zámku si budete moci vybrat ze tří prohlídkových okruhů. První vás provede reprezentačními interiéry, které vám ukážou, jak se bydlelo šlechticům na přelomu 18. a 19. století. V rámci druhého okruhu navštívíte kapli, třetí okruh vás zavede do bývalé kočárovny na sezonní výstavy.


Kategorie: Hrady a zámky

Napsat komentář

shared on wplocker.com