Dlaskův Statek

| Březen 8, 2015 | odpověď

Dlaskův statek je ideálním doplněním Vašeho cestování do města Turnova a jeho okolí. Statek je součástí Muzea Českého ráje a je známý především svými národopisnými expozicemi. Naleznete jej přibližně tři kilometry od města Turnova ve směru na Železný Brod, z centra města je možné Statku dosáhnout dvacetiminutovou procházkou.

Dlaskův statek je perfektním příkladem lidové architektury a zvyklostí z druhé poloviny osmnáctého století. Statek patřil sedlácké rodině Dlasků, pravděpodobně jejím nejznámějším členem byl Josef Dlask, rychtář a novátorský hospodář, který se zapsal do soudobého života celého kraje. Dlaskův statek sestává z několika roubených budov, skládané lomenice a pavlače, což je pro oblast Pojizeří typické. Za povšimnutí stojí rozhodně socha Panny Marie z roku 1784, kterou mohou návštěvníci spatřit při samotném vchodu do usedlosti. Další zajímavostí je roubený špýchar, který sem byl dovezen v šedesátých letech dvacátého století z Malého Rohozce.

dlaskuv statek jirka chomat 001 300x199 Dlaskův Statek

Roku 1967 byl Dlaskův statek oficiálně připojen k Muzeu Českého ráje a o dva roky později došlo k otevření usedlosti široké veřejnosti. V současnosti můžete v interiéru Dlaskova statku najít výstavu lidové architektury a domácího kutilství typického pro celou oblast Pojizeří. Dvůr, který je ohraničený hradbou z trámců, je často využívaný ke kulturním akcím. Ožívá tak například o Velikonocích, posvícení nebo masopustu, kdy se v jeho areálu konají pravidelné tradiční lidové slavnosti.

cla 1169 orig 300x222 Dlaskův Statek

Na Dlaskův Statek se můžete dostat příjemnou procházkou z města Turnova podél řeky Jizery. Cesta je také vhodná pro výletníky na kolečkových bruslích, kteří si mohou užít dlouhou asfaltovou cestu. Dlaskův statek je otevřen od dubna do prosince kromě listopadu. V prosinci je nicméně otevírací doba omezená. Statek můžete navštívit rovněž na Masopust sedmého února. Vstupné pro dospělou osobu činí 40, pro děti a studenty 20 a pro důchodce 30 korun. Všem návštěvníkům doporučujeme strávit hodinu prohlídkou expozice a zbytek času věnovat prohlídce blízkého města Turnova.

dlaskuv statek 1 585x300 300x153 Dlaskův Statek


Kategorie: Muzea a expozice, Památky

Napsat komentář

shared on wplocker.com