Jinolické rybníky

| Březen 8, 2015 | odpověď

Při cestování po Českém ráji narazíte pět kilometrů od Jičína na soustavu tří rybníků známých jako Jinolické rybníky. Tato rybníková soustava patří do místní chráněné krajinné oblasti a sestává z rybníků Oborský, Němeček a Vražda, které jsou napájeny bezejmenným potokem tvořícím přítok Javornice.

Lokalita rybníků

Rybníky jsou situovány do nádherné přírody, která je tvořena údolím mezi Javornickou norkou na severu a skalním uskupením nazývaným Prachovský hřeben na jihu. Jinolické rybníky patří mezi často vyhledávanou přírodní atrakci v Českém ráji. Dva z rybníků slouží rekreačním účelům, na jejich břehu naleznete veřejná tábořiště, řadu autokempů a chatových osad. Pokud budete plánovat výlet k Jinolickým rybníkůkm, je Vám k dispozici železniční zastávka v Jinolicích, od které se po modře značené turistické stezce dostanete přes Jinolické rybníky až do Prachova.

pic5 Jinolické rybníky

Největším rybníkem o rozloze 11,4 hektarů je Oborský rybník. Na jeho břehu se nachází písčitá i travnatá, proto si v něm užívají každoročně koupání zástupy turistů. Vhodný je taktéž k provozování nejrůznějších vodních sportů. Víc než o polovinu menší rybník Němeček také umožňuje koupání, především v blízkosti své hráze. Nedaleko obou rybníků se nachází rozlehlé parkoviště, ani s autem tedy nemusíte s výletem na Jinolické rybníky váhat. Nejmenším je rybník Vražda o rozloze 2,1 hektarů. Jako jediný je vyhlášen národní přírodní památkou a koupání v něm je zakázáno.

index20 Jinolické rybníky

Pokud byste přijeli bez vybavení, nemusíte mít strach. V těsné blízkosti rybníků můžete využít řady služeb jako je půjčovna kol, míčů, badmintonu a dalšího sportovního náčiní. Jinolické rybníky jsou vhodným výletním cílem jak pro osamocené výletníky hledající krásnou rekreační lokalitu, tak pro rodiny s dětmi toužící po troše sportovního vyžití.

rybníkyjilemnický 300x206 Jinolické rybníky


Štítky:

Kategorie: Zajimavá místa

Napsat komentář

shared on wplocker.com