Skalní hrad Vranov – Pantheon

| Březen 8, 2015 | odpověď

Největší skalní hrad v České republice se vypíná do výše nad obcí Malá skála a ve své celé délce měří čtyři sta metrů. Dodnes je považován za nejkomplikovanější skalní systém v České republice.

Dlouhý systém pískovcových skal byl počátkem patnáctého století do maximální možné míry využit jako přirozená hradba, na jejímž vrcholu byla vystavěna dřevěná strážní věž, na kterou bylo možné dojít výhradně po úzkém a strmém schodišti vytesaném do skály. Po celém areálu byly do skály vytesány nejrůznější místnosti a sklepy. Všude, kde původní tvar skal nestačil, byly doplněny dřevěné trámy, na kterých byly vystavěny další nadzemní konstrukce.

hrad vranov pantheon 018 300x253 Skalní hrad Vranov – Pantheon

Hrad byl založen roku 1425 Heníkem z Valdštejna jako jeden z posledních, zároveň ovšem nejpůsobivějších hradů v této oblasti. Svou obrannou roli zaujal Vranov počátkem šestnáctého století, načež ovšem začal pustnout. Jeho původně středověký ráz byl značně pozměněn romantickými úpravami datovanými do počátku devatenáctého století.

IMG 0884 300x225 Skalní hrad Vranov – Pantheon

V současné době je možné hrad navštívit od dubna do října, přičemž vstupné pro dospělé činí 35, pro studenty a držitele průkazu ZTP 20 a ucelené rodinné vstupné 100 korun. Samotná prohlídka komplexu je individuální. Jako součást vstupného ovšem obdržíte informační brožuru, ve které si máte možnost přečíst průvodcovský text. V případě zájmu je po domluvě předem možné zajistit i profesionálního průvodce, a to nejen v českém, ale i cizím jazyce. Turisté mají při svém cestování také možnost využít blízkého kiosku, kde si mohou odpočinout a nabrat síly před pokračováním svého výletu. Jako kombinaci s návštěvou skalního hradu Pantheon doporučujeme buď návštěvu blízké obce Malá skála, kde se donedávna konal známý hudební festival Benátská noc, nebo pokud se zaměřujete na skalní města, můžete využít blízkosti Suchých skal.

 Skalní hrad Vranov – Pantheon

 

 


Štítky:

Kategorie: Hrady a zámky, Zajimavá místa

Napsat komentář

shared on wplocker.com