Výlet na hrad Kumburk

| Březen 8, 2015 | odpověď

Tuto zajímavou zříceninu gotického hradu naleznete nedaleko Nové Paky jako součást Českého ráje. Kumburk leží v nadmořské výšce 642 metrů na vrcholu stejnojmenného kopce. V současné době jsou zbytky jeho původní podoby evidovány jako kulturní památka České republiky.

Historie hradu

První zmínka o hradu pochází z roku 1325, kdy byl založen Markvartem z Vartemberka. Stejně jako mnoho dalších hradů v té době, i Kumburk si prošel změnou majitelů v průběhu husitských válek. Právě Hynek Krušina z Lichtenburku, jehož majetkem hrad v tomto období byl, obohatil hradní pozemek o vnější opevnění. Jednotlivé části hradu byly budovány spirálovitým způsobem nad sebou, což vyústilo ve velmi originální podobu hradu. Po husitských válkách docházelo k častému střídání majitelů, v šestnáctém století byl hrad dokonce využíván jako vězení. Roku 1658 byl na příkaz císaře Leopolda zbořen a návštěvníci tak mohou obdivovat pouze jeho ruiny.

A KUMBURKIC NP Ottová 300x226 Výlet na hrad Kumburk

O hrad se v současné době stará Sdružení pro záchranu hradu Kumburku, jehož přičiněním zde byla vybudována vyhlídková věž. Návštěvníci také mohou hrad navštívit v době konání nejrůznějších kulturních akcí charitativního účelu.

kumburk1 300x162 Výlet na hrad Kumburk

Jak se na hrad dostanete?

Přímo k hradní zřícenině vede žlutá turistická stezka začínající v blízké vlakové zastávce Syřenov. Jedná se o procházku přibližně tři kilometry dlouhou. Z vrcholu hradní věže se Vám naskytne pohled na celý Český Ráj a část Krkonoš. Pokud patříte mezi nadšence pro cestování po hradních zříceninách, rozhodně se Vám bude líbit i nedaleká zřícenina hradu Bradlec. Hrad je volně přístupný, kdykoliv tedy můžete do oblasti vyrazit, při troše štěstí narazíte zrovna na dobu, kdy se na hradě konají akce s nejrůznější historickou tématikou.

kumburk 2 300x200 Výlet na hrad Kumburk

 

 


Kategorie: Hrady a zámky

Napsat komentář

shared on wplocker.com