Sloupsko-šošůvské jeskyně

| Březen 9, 2015 | odpověď

Zavítejte do největšího zpřístupněného jeskynního komplexu u nás, jenž nabídne mnoho kilometrů chodeb, dómů a také hlubokých propastí. Jeskyně najdete nedaleko městečka Sloup na okraji Moravského krasu.

24 274 4 Sloupsko šošůvské jeskyně

 

Historie

První zmínka o jeskyních pochází již z roku 1669. V roce 1879 byla objevena Eliščina jeskyně, která má nádhernou krápníkovou výzdobu, a navíc je tu vynikající akustika, proto se tu také pořádají koncerty komorní hudby. Šošůvské jeskyně byly objevovány až v letech 1889-1910. Šošůvské jeskyně jsou oproti Sloupským menší, ale zato jejich krápníková výzdoba je bohatší a zachovalá. Veřejnosti jsou jeskyně přístupny už od roku 1881, kdy byly objevené části postupně propojovány.

1024px Sloupsko šošůvské jeskyně   Kůlna 300x225 Sloupsko šošůvské jeskyně

Zajímavosti

I Sloupsko-šošůvské jeskyně mají svůj symbol, kterým je tzv. Svícen, stalagmitový útvar, jehož spodní část vznikala pod vodou a horní, hladká část rostla nad vodou. Velmi hodnotná je také Nagelova propast, jejíž hloubka je asi 90 metrů, a podívat se do ní budete moci ze dvou můstků.

1399 300x225 Sloupsko šošůvské jeskyně

Prohlídkové trasy

Jeskyně svým návštěvníkům nabízí hned tři trasy. Kromě klasické trasy (kdy krátký okruh vás zavede do Sloupských jeskyní a dlouhý okruh do Sloupských i Šošůvských jeskyní) se můžete vydat na „Historický okruh“, na kterém vás bude provázet průvodce v dobovém kostýmu, a v zábavnější formě se dozvíte zajímavosti o historii objevování jeskyní. Fyzicky zdatní jedinci toužící po dobrodružné prohlídce jistě zvolí zážitkovou trasu „Po stopách Nagela“, kdy navštíví nově otevřené spodní patro a budou se plazit neupravenými částmi jeskyně. Trasa nese název po svém objeviteli, matematikovi a fyzikovi Johannu Antoniovi Nagelovi, který sem sestoupil v roce 1748.

Jeskyně jsou veřejnosti otevřeny od března do listopadu, po dohodě i v ostatních měsících. Vstupné vyjde dospělého na 100-130 korun, zážitková trasa na 500 korun.


Štítky:

Kategorie: Jeskyně

Napsat komentář

shared on wplocker.com