Žižkovský vysílač

| Březen 9, 2015 | odpověď

Tato tvarově velmi pozoruhodná rozhledna, mnohdy také nazývaná Žižkovská televizní věž, je jednou z nejvýznamnějších pražských dominant. Jedná se zároveň o nejvyšší pražskou stavbu, měřící 216 metrů. Věž byla vystavěna mezi lety 1985 a 1992 na rozhraní dnešních pražských čtvrtí Žižkov a Vinohrad.

zizkov vez 03 300x200 Žižkovský vysílač

Od poloviny sedmdesátých let se uvažovalo o zřízení efektivního televizního vysílače, který by pokryl co možná největší procento pražské klientely. Z mnoha návrhů nakonec vyšel jako vítězný ten, jehož podobu můžete dnes spatřit v Mahlerových sadech. Tato třísloupová konstrukce svérázným způsobem doplňuje pražské panorama a disponuje velmi vysokou aerodynamickou stabilitou. Základní kámen vysílače byl položen roku 1985, stavba trvala ovšem dlouho, a to z důvodu různých komplikací, mezi které patřila například částečná likvidace místního židovského hřbitova. Teprve v březnu roku 1991 započalo zkušební vysílání a od třetího května téhož roku bylo pravidelné vysílání zahájeno oficiálně.

V současnosti mohou návštěvníci v horním patře navštívit restaurační a vyhlídkovou část, ze které se nabízí úžasný výhled na celé panorama Prahy.

250px Žižkov tv tower 225x300 Žižkovský vysílač

Zajímavost

Roku 2000 byla již tak velmi kontroverzní konstrukce televizní věže obohacena o další výtvarné umění. Na pilíře bylo totiž umístěno dílo specifického českého umělce Davida Černého zvané Miminka. Jedná se o sérii černých soch – miminek, která lezou nahoru a dolů po kovové konstrukci. Tyto sochy nicméně zaznamenaly pozitivní ohlas široké veřejnosti a tak byly roku 2001 nainstalovány natrvalo. Co se týče filmové produkce, zahrála si věž svou roli například ve filmu V žáru královské lásky od režiséra Jana Němce.

Při cestování do Prahy byste si návštěvu Žižkovské televizní věže rozhodně neměli nechat uniknout. Spolu s věží můžete navštívit i další historické pražské památky, například velmi zajímavý židovský hřbitov.

33079vzizkov7 300x199 Žižkovský vysílač


Kategorie: Rozhledny, Zajimavá místa

Napsat komentář

shared on wplocker.com