Navštivte vrchol Klíče

| Březen 10, 2015 | odpověď

Hora klíč je čtvrtou nejvyšší horou Lužických hor a jedná se tak o jeden z dalších zajímavých vrcholů této oblasti. Klíč připomíná svým tvarem kužel, jeho výška činí 760 metrů a jeho jihozápadní část je součástí seznamu národních přírodních rezervací.

Jak nahoru?

Pokud se pro cestování na horu Klíč rozhodnete, musíte se vydat pět kilometrů na sever od města Nový Bor. Turistům je přístupná modře značená turistická stezka vedoucí od úpatí hory až k jejímu vrcholu. Z Nového Boru můžete rovněž absolvovat pětikilometrovou procházku a vydat se po červeně značené trase, na které musíte ovšem překonat převýšení přibližně čtyř set metrů. Na vrchol hory vede dále žlutá trasa, která byla speciálně upravena alpinisty z Nového Boru.

12 166 6607 300x225 Navštivte vrchol Klíče

Přírodní rezervace

Celá oblast přírodní rezervace činí devět hektarů a obsahuje západní část hory i s jejím úpatím. Důvodem pro zařazení hory na tento seznam chráněných přírodních oblastí byla především přítomnost vysoko položené tolitové doubravy v jižní části svahu a existence velmi vzácné flory na západní straně. Před jedním stoletím byli v oblasti Klíče vysazeni Kamzíci, kteří se rozšířili po celé oblasti Lužických hor a které tak mají turisté možnost spatřit dodnes.

52183678 300x177 Navštivte vrchol Klíče

Při cestování na vrchol hory Klíč mají návštěvníci možnost spatřit pomník nad hrobem pruského vojáka, který se nachází na úpatí kopce v blízkosti silnice vedoucí do Rumburku. Pokud byste chtěli být na Klíči svědky zajímavé kulturní události, můžeme Vám doporučit pravidelně se konající akci Zimní stanování na Klíči, pořádanou oddílem turistiky SK Nový Bor. Stanování se většinou koná v okolní oblasti z důvodu bezpečnosti, a ne přímo na samotném vrcholu.

images10 Navštivte vrchol Klíče

Zajímavostí je, že 26. Dubna roku 1992 došlo k zásadnímu poškození místního lesního porostu díky cigaretovému nedopalku neopatrného turisty. Zdejší Junáci poté oseli vrcholovou plochu březovými semeny, aby byla místní zpustošená flora nahrazena.


Kategorie: České hory

Napsat komentář

shared on wplocker.com