Poznejte horu Hvozd

| Březen 10, 2015 | odpověď

Tento 749 metrů vysoký vrchol se nachází v Lužických horách přímo u hranic s Německou spolkovou republikou. Jedná se o pátý nejvyšší vrchol Lužických hor a bývá častým výletním cílem nejen českých, ale také německých turistů.

Hora sestává ze dvou vrcholů, přičemž skrze jižněji položený prochází státní hranice. Nižší ze dvou vrcholů se již nachází na německé straně. Na hoře se daří smrkovému porostu, stejně tak borovicím, modřínům a břízám. Hora je z administrativního hlediska v současnosti řazena do Libereckého kraje.

index24 Poznejte horu Hvozd

Návštěvníky k cestování na horu Hvozd láká především rozhledna a restaurace nacházející se na jednom z vrcholů. Roku 1853 byl na německé straně hory postaven první hostinec. Po jeho požáru prvního srpna 1877 byl vystavěn nový hostinec, tentokrát pro změnu na české straně. K hostinci přibyla roku 1879 také dřevěná rozhledna o výšce deseti metrů. Získala jméno Karolinina rozhledna. Roku 1889 došlo ke konstrukci turistické chaty i s restaurací a ubytovacími prostory na německé straně, tato chata slouží k turistickým účelům dodnes. Zajímavostí je jeden ze stolů uvnitř hostince, který přesně prochází státní hranicí. Na německé straně byla rovněž postavena kamenná rozhledna, vysoká 25 metrů, která je v současnosti jedinou přístupnou rozhlednou na vrcholu Hvozdu.

53582 resizecrop c800x600 300x225 Poznejte horu Hvozd

V případě, že Vás láká výlet na horu Hvozd, máte k dispozici například červeně značenou turistickou cestu vedoucí z nedalekého Krompachu. Celá procházka je dlouhá přibližně dva kilometry. Nenáročný výstup můžete také absolvovat z německé strany od Hainu. Těšit se můžete na vyhlídkovou plošinu, která Vám nabídne dech beroucí výhled na okolní kopce Lužických hor, Ještědského hřbetu, dominanty Ralské pahorkatiny a při příznivých podmínkách budete mít možnost dohlédnout dokonce až na Bezděz, Trosky nebo Milešovku.

TOM329e79 hvozd3 300x224 Poznejte horu Hvozd


Kategorie: České hory

Napsat komentář

shared on wplocker.com