Vyrážíme do Pekla – na kole či pěšky

| Březen 10, 2015

Peklo – odnepaměti symbol pro všechny hříšníky, kteří během svého života rozhodně nepatřili k hodným lidem. Peklo však může symbolizovat i místo krásné, lákající nejenom k odpočinku, ale také k poznání přírody a architektury. A přesně takové Peklo se nachází zhruba 7 metrů od Nového Města nad Metují, na východě Čech. Putování do Pekla je vhodné začít právě v tomto městě, u galerie Zázvorka. Zde objevíme první červenou značku, po které se vydáváme směrem do lesního údolí.

Cesta podél řeky Metuje

Samotná cesta větší části vede podél řeky Metuje, a to proti jejímu proudu. Kromě možnosti obdivovat krásy přírody spojené s vodou a lesním porostem jsou na mnoha místech viditelné i výrazné skalnaté výchozy, které v cíli naší cesty vytvářejí právě ono Peklo. Dnes přírodní rezervaci, která nabídne více než 320 hektarů rozlohy, na které se můžeme kochat pohledem především na krásu živočichů z hmyzí říše.

R 023 Peklo 08 Vyrážíme do Pekla – na kole či pěšky

Známá chalupa Pekelec

V dané osadě však v roce 1415 vznikla i chalupa, dnes nazývaná Starým mlýnem, ale dříve nazývaná Pekelec. Objekt si však nezachoval svůj původní vzhled, jelikož v roce 1912 byl přestavěn, a to na pokyn tehdejšího majitele novoměstského zámku. Přestavba však byla natolik propracovaná, že chata dnes dokonale zapadá do okolní krajiny a zdobí ji především ozdobné prvky spojené s lidovou architekturou. Dnes je samotné Peklo spjato hlavně s touto chalupou, která se tak stává cílem turistů toužících nejenom po poznání, ale také po občerstvení.

peklo bartonova utulna Vyrážíme do Pekla – na kole či pěšky

Po stopách známých osobností

Eduard Vojan, Guth Jarkovský, ale také Alois Jirásek. To je jenom několik známých osobností, kteří se několikrát za život taktéž ocitli v tomto Pekle. Jako vzpomínku na posledního jmenovaného autora můžeme vyhledat kámen s nápisem Ženichův hrob, který připomíná to, že právě toto místo se stalo inspirací pro napsání povídky V Pekle.


Štítky:

Kategorie: Pěší výlety

Komentáře nejsou povoleny.

shared on wplocker.com