Zámek Lemberk

| Březen 10, 2015 | odpověď

Tento hrad přestavěný v šestnáctém století na renesanční zámek se nachází severovýchodním směrem od nedalekého městečka Jablonné v Podještědí. Veřejnosti je v současné době otevřen každoročně od dubna do října.

První nepřímé důkazy o existenci hradu Lemberk pocházejí z poloviny třináctého století. Důležitým bodem v historii Lemberku byl rok 1550, kdy byla zrealizována přestavba na renesanční zámek. Z původní podoby se toho dochovalo velmi málo, turisté mohou obdivovat pouze část okrouhlé věže v jižní části zámeckého areálu. Bylo přistavěno zámecké křídlo, to bylo následně v sedmnáctém století rozšířeno o další patro. Upraven byl také kazetový strop, který byl doplněn o bohatou dekoraci. Postupem času byl zámek dále rozšiřován, k původnímu hradnímu komplexu tak přibyla kaple Seslání Ducha svatého, rytířský sál nebo další zámecké křídlo.

index25 Zámek Lemberk

Zámek Lemberk se v průběhu osmnáctého století dostal do rukou mocného rodu Clam-Gallasů, kteří jej vlastnili až do roku 1930. Na základě Benešových dekretů byl po roce 1945 zámek zkonfiskován Československým státem.

Lemberk02 300x238 Zámek Lemberk

Jedním z nejčastějších cílů cestování na hrad Lemberk je tak zvaná černá kuchyně a celková zámecká výzdoba, což jsou nejzachovalejší architektonické aspekty zámeckého komplexu. Obnovy se také dočkala původně barokní Zdislavina světnička, nově byla postavena zbrojnice a velmi častou zastávkou turistů bývá také frekventovaná Zdislavina studánka, nacházející se pár set metrů pod zámkem. Návštěvníci se mohou těšit na dva prohlídkové okruhy. Kratší trvá přibližně 50 minut a delší 70, ten je obohacen o zbrojnici, expozici rodiny Liebiegů a Zdislavinu světničku. Kromě samotné prohlídky zámeckých interiérů a exteriérů můžete do jeho areálu zavítat i v době konání nejrůznějších kulturních akcí.

Lemberk05 300x225 Zámek Lemberk


Kategorie: Hrady a zámky

Napsat komentář

shared on wplocker.com