Symbol Jeseníků – Praděd

| Březen 11, 2015 | odpověď

Vydejte se na nejvyšší moravskou horu měřící 1492 metrů, jejíž vrch je pokrytý především trávou. Praděd je charakteristický svým drsným podnebím, kdy průměrná roční teplota stěží dosáhne jednoho stupně.

praded Symbol Jeseníků   Praděd

Z vrcholu je překrásný rozhled do okolí a za dobrého počasí a příznivé viditelnosti lze spatřit až vrcholky Vysokých Tater či Krkonoš. Praděd si turisté oblíbili již v 2. polovině minulého století. Praděd i jeho okolí je národní přírodní rezervací s množstvím vzácných druhů rostlin a živočichů. Na vrcholku se nachází hraniční kámen řádu německých rytířů a také vratislavských biskupů pocházející z roku 1721.

Rozhledna

Od roku 1912 stála na vrcholu Pradědu i kamenná, 32,5 metru vysoká věž, která sloužila jako rozhledna i restaurace a byla postavena v duchu gotického hradu. Ve věži se nacházely i pokoje pro turisty, které ale bohužel pro velkou vlhkost nešlo obývat. Ve 40. letech k ní přibyla i tzv. Poštovní chata. Jelikož se o rozhlednu nikdo nestaral, tak v roce 1959 došlo k jejímu zřícení. Mezi roky 1968-1980 kamennou věž nahradila mohutná telekomunikační věž dosahující úctyhodné výšky 162 metrů.  Stavba vysílače měla připomínat startující kosmickou loď. Ukrývá v sobě nejen meteorologickou stanici, restauraci, ale i vyhlídku. Vyhlídková plošina tvoří nejvyšší pevný bod v České republice, i když umělý. Po dostavbě vysílače byla otevřena i asfaltová silnice od chaty Ovčárny až na vrchol Pradědu, čímž se stal nejpřístupnější horou Jeseníků.

pf 632 04 Symbol Jeseníků   PradědPraded prosinec 2007 3 300x225 Symbol Jeseníků   Praděd

Kudy na Praděd

Nejsnazší a zřejmě nejkratší cesta na Praděd je z chaty Ovčárny, kam se dá dojet i autobusem. Jít lze pěšky už z Karlovy Studánky, kdy zelená turistická značka kopíruje asfaltku na Praděd. Z Ovčárny je to na Praděd asi 4 kilometry daleko. Přijít sem lze i po červené značce od Červenohorského Sedla přes chatu Švýcárnu, trasa měří asi 8 kilometrů.


Kategorie: České hory, Rozhledny

Napsat komentář

shared on wplocker.com