Zámek u modravých vod Orlické přehrady

| Březen 11, 2015 | odpověď

Nad modravou hladinou, v níž se odráží paprsky slunce, stojí zámek Orlík, jehož jméno pochází z dob, kdy zde po Orlické přehradě nebylo ani památky a zámek shlížel zvysoka do údolí a v té výšce vypadal jako orlí hnízdo.

Vodní nádrž Orlík a Orlík zámek 2. 1024x685 Zámek u modravých vod Orlické přehrady

Zámek se nachází asi 23 kilometrů od města Písek.

O zámku

Historie zámku sahá do 13. století, kdy zde stával menší hrad sloužící jako celnice. Chvíli poté byl přestavěn v gotickém stylu a stal se královským hradem, jejž obvykle držela česká šlechta – Zmrzlíkové ze Svojšína, Eggenbergové a nakonec Schwarzenbergové. Do současné novogotické podoby byl zámek upraven v 19. století. V roce 1948 museli Schwarzenbergové zámek opustit a vrácen jim byl až po revoluci. Dnes je v držení Jana Schwarzenberga.

Zámek Orlík Orlík nad Vltavou 2 300x225 Zámek u modravých vod Orlické přehrady

Prohlídka zámku vám poodhalí více o životě rodu Schwarzenbergů, ale i o životě šlechty v minulosti. Budete moci obdivovat mnoho rodokmenů, sbírku vyznamenání a řádů, mezi kterými najdete i řád zlatého rouna. Zajímavý je i empírový nábytek, který sem nechal přivézt Karel I. Schwarzenberg z Paříže. Velmi hezký je Teskův sál s jedinečným kazetovým stropem, obložením stěn a mnoha dalšími zajímavými prvky. Zámecká knihovna skrývá na 18 000 knih.

141 300x200 Zámek u modravých vod Orlické přehrady

Okolí zámku

Příjemná je i procházka kolem zámku a pohled na modrou hladinu přehrady. Nedaleko zámku stojí za návštěvu i akvárium, které vám v rámci expozice „Pod hladinou Orlické přehrady“ představí zdejší faunu a flóru. Kdo chce vidět, jak to tu vypadalo před Orlickou přehradou, toho jistě zaujme výstava fotografií „Ztracená řeka“. Zámecký park nabídne několik vyhlídek na Orlickou přehradu i na zámek Orlík. Nedaleko, na palouku v lesích, se skrývá rodinná hrobka Schwarzenbergů, postavená v novogotickém stylu a ve svém nitru ukrývá ostatky předních osobností rodu.

Schwanzerberská hrobka   Orlík nad Vltavou. Okres Písek 17 300x200 Zámek u modravých vod Orlické přehrady

Zámek je otevřen od dubna do října a vstupné činí 120 korun, respektive 80 korun pro studenty a důchodce, 60 pro děti.


Kategorie: Hrady a zámky

Napsat komentář

shared on wplocker.com