Zámek Valdštejnů v Litvínově

| Březen 11, 2015 | odpověď

Zámek Valdštejnů sídlící v městě Litvínov se nachází na Studentské 1. Zároveň se řadí k nejstarším památkám v Litvínově. Po rozsáhlé rekonstrukci  je zámek od února letošního zpřístupněn veřejnosti. 

 

Něco z historie

Za dob Jana Josefa z Valdštejna stál v roce 1727 na místě bývalé tvrze panský dům, který nechal Jan v letech 1732 až 1743 přestavět na barokní zámek.  Charakteristický vzhled mu předal pak František Maxmilián Kaňka.

ALH4e8b68 16068501 Zámek Valdštejnů v Litvínově

Zámek před rekonstrukcí

Prostory zámku byly doposud zpřístupněny pouze omezeně při příležitostech konání městských akcí či svatebních obřadů. V roce 2013 se zpřístupnilo zámecké nádvoří ke kterému byl později připojen udržovaný zámecký park v zadním trajektu a centrum města. Na nádvoří se nachází 4 renesanční náhrobky z 16.století. Kromě nich tu jsou i jiné historické památky, které městu zapůjčilo Oblastní muzeum v Mostě.

jelikož se zámecká zahrada z neznámých důvodů zrušila, bylo místo ní v roce 1878 založen zámecký park v anglickém stylu. Jeho rozloha se odhaduje na osm hektarů. park je ideálním místem k odpočinku nebo pořádání prvomájové Valdštejnské slavnosti.

 Zámek Valdštejnů v Litvínově

Areál zámku se pro širokou veřejnost otevřel už 14.2.2015 a rekonstrukce vyšla na více 36 milionů korun. nejen, že jsou prostory zámku oživeny kulturními akcemi, ale i novými expozicemi jako jsou například Srdceráj, expozice Stanislava Hanzíka nebo stálá výstava filmové techniky se sbírkou exponátů Miloše Štěpána. Koncem roku by pak měla přibýt stálá expozice s názvem Vánoce po celý rok. V zámku působí i Informační a turistická služba.


Kategorie: Hrady a zámky

Napsat komentář

shared on wplocker.com