Petřínská rozhledna – jedna z dominant Prahy

| Březen 12, 2015 | odpověď

Hlavní město České republiky má stovky míst, kam můžeme zajít. Pokud úplně netoužíme po historické architektuře, ale naopak toužíme po zážitcích spojených s výhledem, měli bychom zamířit na Prahu 1. Právě zde se totiž nachází Petřínská rozhledna – jedna z nepřehlédnutelných dominant hlavního města. Zvláště po setmění vytváří nepřehlédnutelný prvek.
v29968 petrin Petřínská rozhledna – jedna z dominant Prahy

Historie petřínské rozhledny

Nejzajímavější na celé stavbě je určitě to, že ji mnoho lidí spojuje se slavnou Eiffelovou věží. A to hlavně proto, že vznikla pouhé dva roky po otevření dané dominanty Paříže. Poprvé se koplo do země 16. března roku 1891 a nutno říci, že samotný postup prací byl na danou dobu extrémně rychlý.

Důvod, proč Petřínská rozhledna vznikla, byl samozřejmě prostý, a umožnit lidem výhledy nejenom do okolní krajiny, ale i do dalších míst celých Čech. Při dokonalém počasí totiž není problémem vidět třeba známou horu Říp, nebo několik hor v Krkonoších. Už i tím je rozhledna velmi unikátní. Zvláště proto, že měří pouhých 361 metrů. Dalším důvodem stavby ale byl článek s názvem Rozhledna na Petříně, který motivoval mnohé lidi k tomu, aby zkusili něco podobného skutečně vymyslet.
Petrin1 Petřínská rozhledna – jedna z dominant Prahy

Pěšky, nebo lanovkou

V případě, že se budete chtít na Petřín také vydat, máte dvě možnosti. Jedna je o něco složitější a souvisí s pěší chůzí. Pokud však dáte přednost pohodlnosti, můžete využít tamní lanovku. Její stanice se nachází na Malé Straně a zajímavé je na ní to, že je stále poháněna původním elektrickým strojem, který byl poprvé spuštěn v roce 1932. Samotná lanovka však prošla rekonstrukcí a tak nabídne komfort i pro současného návštěvníka.

Výstava i zrcadlové bludiště

Jakmile budete u rozhledny samotné, není jedinou atrakcí její vrchol či ochoz. Stejně tak můžete navštívit suterén, kde se nachází výstava Járy Cimrmana. Nedaleko vás ale zaujme i známé zrcadlové bludiště, patřící také mezí oblíbené atrakce.


Štítky:

Kategorie: Rozhledny

Napsat komentář

shared on wplocker.com