Podorlický skanzen Krňovice

| Březen 12, 2015 | odpověď

Pro milovníky cestování je tady další tip. Podorlický skanzen Krňovice se nachází nedaleko města Třebechovice pod Orebem. Jedná se o docela nový skanzen, který zaujme zejména znalce lidových staveb z Orlic a Polabí.

DSC02223 300x225 Podorlický skanzen Krňovice
Vznik skanzenu
Podorlický skanzen Krňovice se začíná realizovat v roce 2002, kdy zde vznikají první lidové stavby. Poprvé byl však skanzen otevřen široké veřejnosti v roce 2006. Zřizovatelem skanzenu je rodinná firma Dřevozpracující družstvo a Český svaz ochránců přírody. Stav lidových staveb není ještě plně hotov, protože v areálu skanzenu přibývají stále nové a nové stavby.

DSC02216 300x225 Podorlický skanzen Krňovice
Popis skanzenu
Podorlický skanzen Krňovice má většinu staveb nových. Jedná se o rekonstrukce lidových staveb podle dochovaných torz. Výjimkou jsou pouze dvě stavby a to Špýchar ze Semechnic u Opočna a Špýchar z Prasku u Nového Bydžova. Obě lidové stavby byly do skanzenu přeneseny. Zřejmě nejzajímavější stavbou skanzenu lze považovat Bělečský mlýn, který byl postaven v roce 1807. Do roku 2009 se však zachovalo pouhé torzo, takže přenesené torzo Bělečského mlýnu bylo v letech 2009 až 2014 pečlivě zrekonstruováno. Další zajímavou stavbou skanzenu je roubená škola, která byla postavena v roce 1767. V tomto objektu je k vidění komplexní vybavení venkovské domácnosti, protože škola rovněž sloužila jako obytný dům. Ve skanzenu ještě dále uvidíte kovárnu, kočárovnu, ovocnou školku starých odrůd, zvonici, sušárnu na ovoce, stodolu, kapličku, zemědělskou usedlost a statek.

DSC02219 300x225 Podorlický skanzen Krňovice
Otevírací doba
Podorlický skanzen Krňovice se otevírá již v květnu, ale v průběhu května a června je skanzen otevřen jen o víkendech. Pouze o letních prázdninách jsou brány Podorlického skanzenu otevřeny každý den kromě pondělku. Vstupné do skanzenu stojí pro dospělou osobu 60 korun, pro děti a důchodce pak vstupenka přijde na 30 korun.


Kategorie: Zajimavá místa

Napsat komentář

shared on wplocker.com