Obec Malá Morávka

| Březen 14, 2015 | odpověď

Tato historická obec v okrese Bruntál se nachází na rozmezí Moravy a Slezska. V současné době čítá okolo sedmi set obyvatel a v její slezské části naleznete nejznámější rozhlednu Hrubého Jeseníku, vysílač na vrcholu Praděd.

Historie Malé Morávky

První písemná zmínka pochází z roku 1594. Zpočátku se jednalo o hornickou obec, v jejímž okolí se dolovala železná ruda. Na konci šestnáctého století byly přímo u zdrojů vybudovány nové hutě a čtyři hamry. Kvůli pracovním možnostem, které doly skýtaly, se do obce začínalo stěhovat více lidí. V první polovině sedmnáctého století zde byl postaven dřevěný halový kostel. Roku 1621 se celý majetek obce dostal do rukou Řádu německých rytířů, který v obci vybudoval slévárnu na děla, koule a muškety. Po vpádu Švédů byla výroba zbraní utlumena, nicméně hornické práce pokračovaly až do dvacátého století.

index30 Obec Malá Morávka

Pamětihodnosti

Malá Morávka není zajímavá pouze svou historií, ale především svými památkami, které na ni poukazují. Při cestování do této obce tak máte možnost spatřit zachovalou faru z roku 1854, případně kapli na Kapličkovém vrchu dokončenou roku 1693 Václavem Schilderem. Uvnitř budete mít možnost spatřit nádherné malby vyjevující Ježíše Krista, evangelisty, apoštoly a další novozákonní persony. Za vidění rozhodně stojí také Náhrobek doktora profesora Friedricha Kolematiho a náhrobek rodiny Weissů na místním hřbitově u kostela. V neposlední řadě bychom doporučovali všem cestovatelům věnovat určitý čas návštěvě římskokatolického kostela Nejsvětější trojice. Tato působivá barokní stavba pochází z devadesátých let osmnáctého století.

 Obec Malá Morávka

Při návštěvě obce byste kromě výše zmíněných památek samozřejmě neměli vynechat nejznámější dominantu Hrubého Jeseníku, rozhlednu Praděd.

titu1 300x103 Obec Malá Morávka

 

 


Kategorie: České hory, Zajimavá místa

Napsat komentář

shared on wplocker.com