Vojenské pomníky v Telnicích

| Březen 14, 2015 | odpověď

Jihomoravská obec Telnice se nachází zhruba sedmnáct kilometrů za Brnem směrem na Hodonín. I když se jedná o poměrně malou a nevýznamnou obec, tak na svém katastru má obec Telnice hned dva významné vojenské pomníky

IMG 1405 300x200  Vojenské pomníky v Telnicích
Masarykovo náměstí
Všichni příznivci cestování po vojenských památnících si mohou udělat malou zastávku v jihomoravské obci Telnice, která se nachází za Brnem. Na katastru této malé obce se nacházejí dva významné vojenské památníky, které patří do dějin našeho národa. Oba najdete hned u hlavní cesty na Masarykově náměstí.

IMG 1406 300x200  Vojenské pomníky v Telnicích
Obětem první světové války
První pomník je věnován všem obětem první světové války. Na nápisu tohoto vkusně udělaného pomníku je napsáno toto: Za svobodu vlasti padlým spoluobčanům ve světové válce 1914-1918 postavili vděční katoličtí spoluobčané z Telnice v jubilejním roce 10. letého trvání naší samostatnosti roku 1928. Pod tímto nápisem je pak výčet všech padlých občanů obce Telnice. Pomník tvoří tklivé a jímavé sousoší, které zobrazuje na jedné straně statného vojáka, na druhé straně pak smutnou klečící matku a stojící dítě. Nad nápisem je pak umístěn křesťanský kříž.

IMG 1409 300x200  Vojenské pomníky v Telnicích
Obětem druhé světové války
Druhý pomník je věnovaný všem obětem druhé světové války. Pomník má hned několik nápisů. Na přední straně je výčet občanů obce Telnice, kteří při náletech v letech 1944 až 1945 zahynuli, na pravé straně je pak výčet všech občanů obce, kteří v letech 1939 až 1945 zahynuli v koncentračních táborech. Na levé straně je pak umístěn seznam sovětských vojáků, kteří statečně padli při osvobozování obce Telnice. Tento nápis je napsán v ruském jazyce. Jihomoravská obec Telnice byla osvobozena Rudou armádou 24. dubna roku 1945. Tento skutek je ještě zmíněn na pamětní desce, která visí na nedalekém místním obecním úřadě.


Kategorie: Zajimavá místa

Napsat komentář

shared on wplocker.com