Chata Alfrédka

| Březen 15, 2015 | odpověď

Tato chata, v dřívějších dobách lovecký zámeček, se nacházela poblíž pramenů Stříbrného potoka v Hrubém Jeseníku, po rozsáhlém požáru můžete navštívit její základy a poblíž stojící chatu nabízející občerstvení a odpočinek před další cestou. Pokud si naplánujete cestování do tohoto pohoří, rozhodně by se měla objevit na Vašem itineráři.

alfredka 1973 1  Chata Alfrédka

Historie

Původní lovecký zámeček byl postaven na konci devatenáctého století hrabětem Alfrédem Harrachem. Krátce před ním byla vystavěna také lovecká chata, o jejíž popularitě tohoto místa mezi turisty svědčí dobové dokumenty. Kvůli neustále přeplněné kapacitě lovecké chaty došlo roku 1898 k vybudování prostornějšího zámečku nazývaného v češtině Lovu Zdar. Později získal název Alfrédova chata. Roku 1931 byla chata zkonfiskována státem a o dva roky později se stala místním sídlem Klubu československých turistů. Turistům byl zámeček plně zpřístupněn dvacátého srpna 1933 a nabízel ubytování až pro padesát hostů. Po pádu komunismu přešla chata do soukromého vlastnictví a roku 2002 vyhořela. Kvůli následné sněhové bouři na místě chaty zůstaly již pouze ohořelé základy.

100 2829 300x169 Chata Alfrédka

Zámeček byl obdélníkovou stavbou vystavěnou na kamenném základu. V průčelí se nacházela krytá terasa, která byla po jedné z rekonstrukčních prací zrušena a nahrazena několika podkrovními místnostmi. Na místo, kde zámeček stával, se můžete dostat pomocí tří turistických tras. Červeně značená vede od Jelení studánky na Žďárský Potok, zelenou se do lokality někdejšího zámečku dostanete od Karlova pod Pradědem, případně můžete využít také žlutou trasu vedoucí opět od Jelení studánky ve směru na Skřítek. Protože se na místě nacházejí pouze zbytky někdejšího zámečku, rozhodně doporučujeme zkombinovat výlet s návštěvou dalších míst v Jeseníkách, aby byl Váš zážitek skutečně plnohodnotný.

311 300x211 Chata Alfrédka

 


Kategorie: České hory, Pěší výlety, Zajimavá místa

Napsat komentář

shared on wplocker.com