Chata Výrovka

| Březen 15, 2015 | odpověď

Tuto horskou chatu naleznete v těsné blízkosti Pece pod Sněžkou, pod kterou rovněž katastrálně spadá. Historie chaty sahá do osmnáctého století a v současné době je považována za jednu z turisticky nejdůležitějších chat v Krkonoších.

0000035e7 d6bee0 300x225 Chata Výrovka

Na chatu se můžete vydat po řadě turistických stezek, které vedou například ze Špindlerova Mlýna do Pece pod Sněžkou nebo z Luční boudy na Liščí horu. Chata je umístěna přímo v sedle mezi Luční horou a tak zvanou Zadní planinou. Ideální kombinace může být návštěva Luční boudy nacházející se přibližně dva a půl kilometru daleko od Výrovky. Chata je v dnešní době otevřena celoročně, i když přístup může být při výrazném sněžení v zimních měsících poněkud zkomplikován. Majitelem je Klub Českých turistů.

DSC0127a 300x201 Chata Výrovka

Již v osmnáctém století bylo v lokalitě dnešní Výrovky postaveno menší přístřeší, ovšem upadlo v nemilost majiteli, kterému nevyhovovali návštěvníci tohoto přístřeší, a tak jej nechal na počátku devatenáctého století zbourat. Kvůli vcelku strategické pozici tohoto místa ale bylo opět obnoveno a začalo nabízet drobné občerstvení a prodej místních suvenýrů. Roku 1926 zde byl postaven srub určený k výcviku vojenských lyžařských oddílů a v jeho těsné blízkosti byla vybudována Havlova bouda. Chata výrovka, do té doby vojenský srub, byla následně spojena s Havlovou boudou uzavřenou chodbou. Roku 1938 došlo v chatě Výrovce k založení četnické stanice a v období druhé světové války byla Chata spravována Německem. Po skončení druhé světové války vypukl na Havlově boudě pořád a jen díky včasnému zásahu hasičů se podařilo zachránit alespoň chatu Výrovku. O rok později díky nešťastné události shořela i Výrovka a na jejím místě byla postavena provizorní budova se třemi lůžky. Teprve roku 1990 byla Výrovka plně zrekonstruována a upravena do podoby, v jaké ji během našeho horského cestování můžeme spatřit dnes.

vyrovka Chata Výrovka

 

 

 


Kategorie: České hory, Pěší výlety, Zajimavá místa

Napsat komentář

shared on wplocker.com