Horská chata Švýcárna

| Březen 15, 2015 | odpověď

Jedna z nejvýznamnějších horských chat v Hrubém Jeseníku se nachází na hlavní hřebenové části, mezi Pradědem a Červenohorským sedlem. Švýcárna je zároveň jednou z nejstarších staveb v této horské oblasti a má za sebou zajímavou minulost.

svycarna2 Horská chata Švýcárna

Původně stála na místě dnešní chaty pastevecká salaš, která zde fungovala již od osmnáctého století. Nejen na místě Švýcárny mělo pastevectví svou dlouholetou tradici. Roku 1887 došlo po vyhoření původní budovy k postavení samotné chaty Švýcárna. Díky popularitě nejvyššího vrcholu Jeseníků, Pradědu, zaznamenávala chata Švýcárna velmi vysoký počet návštěvníků, protože se nacházela přímo na cestě mezi na jeho vrchol a svým návštěvníkům nabízela občerstvení a místo k odpočinku. Zásadní rekonstrukce se chata dočkala až v průběhu osmdesátých let, kdy došlo k výměně oken, úpravě vnitřního interiéru a vystavení fotografií zachycující vývoj chaty. V té době byla chata také napojena na elektrickou síť a pro zlepšení dostupnosti byla až k ní vybudována asfaltová cesta.

IMG 1322 300x200 Horská chata Švýcárna

V současné době je hlavní náplní chaty Švýcárna nabídka ubytování turistům, v zimním období potom lyžařským kurzům. Většinou není problém sehnat nouzový nocleh ani bez předešlého objednání. Díky své atraktivní lokalitě je možné cestování na chatu Švýcárnu spojit s výletem na řadu jiných míst. Vydat se na ni tak můžete skrze hlavní hřebenovou trasu z Červenohorského sedla až na Praděd, nebo můžete využít modrou značku vedoucí skrze údolí Kamenáče, přes Vysoký vodopád až do Bělé. Případně by se Vám mohla zamlouvat zelená značka vedoucí do Koutů nad Desnou, nebo z opačného směru žlutá trasa, vedoucí přes Videlské sedlo okolo Orlíku a Kazatelen přímo ke známé horské lokalitě Rejvíz. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv turistickou stezku, rozhodně můžete počítat s nádherným zážitkem z Vašeho výletu.

images13 Horská chata Švýcárna


Kategorie: České hory, Zajimavá místa

Napsat komentář

shared on wplocker.com