Janské Lázně

| Březen 15, 2015 | odpověď

Toto důležitě turistické středisko se nachází v Trutnovském okrese a pro své návštěvníky je zajímavé především krásnými výhledy, které celá lokalita nabízí. Zároveň si mohou turisté užít typickou lázeňskou architekturu a řadu památek.

Janske lazne big 300x225 Janské Lázně

Podle informací od trutnovského kronikáře Simona Hüttela došlo k objevení místního léčivého pramene již v roce 1006 Janem z Chockova, členem skupiny rytíře Albrechta z Trautenberku. Většina historiků se ovšem přiklání k variantě, že k objevení došlo v průběhu jedenáctého století průzkumníky, kteří ve zdejší oblasti pátrali po zajímavých těžebních lokalitách rud a vzácných kovů. Oficiální zmínka o zdejším prameni pochází z roku 1300 ze zemských desek popisujících majetek rodu Silbersteinů. Janské lázně byly rovněž zmíněny v cestopisech papežského legáta Aenea Silvia, který se později stal papežem Piem II. Ten se údajně při svých cestách po českých zemích v léčivém prameni Janských Lázní i vykoupal. Po roce 1621 byl majetek rodu Silbersteinů zkonfiskován a přešel do rukou Albrechta z Valdštejna, který ovšem z důvodu finanční tísně předal Janské Lázně cizí šlechtě. Samotná osada je v historických písemnostech poprvé zmíněna oku 1552.

janske lazne 300x199 Janské Lázně

Pokud se chystáte uskutečnit cestování do oblasti Janských Lázní, doporučujeme Vám vyhradit si na prohlídku města alespoň několik hodin a navštívit některé z místních pamětihodností. Nejvýznamnější památkou je pravděpodobně krásný Kostel svatého Jana Křtitele, případně Evangelický novogotický kostel pocházející z druhé poloviny devatenáctého století. Za zmínku rozhodně stojí také secesní kolonáda vybudovaná roku 1893 a řada lázeňských domů a vil, které jsou důkazem o místní lázeňské kultuře. Zajímavou památkou, která se bude líbit zejména dětem, je velká socha Krakonoše.

index31 Janské Lázně

 


Kategorie: České hory, Zajimavá místa

Napsat komentář

shared on wplocker.com