Jedna z nejstarších rozhleden se nachází na Kleti

| Březen 15, 2015 | odpověď

Najdete ji asi 6 kilometrů severně od Českého Krumlova, v nadmořské výšce 1084 metrů na hoře Kleť, nejvyšším vrcholu Blanského lesa.

kleť 4 Jedna z nejstarších rozhleden se nachází na Kleti

Historie

Postavena byla v roce 1825, čímž náleží k nejstarším rozhlednám u nás. Vznikla na popud Josefa Jana Schwarzenberga, majitele zdejšího panství, a projekt zhotovil ing. Jan Sallaba. Jak už to u rozhleden mnohdy bývá, byla vystavěna jako triangulační věž a hvězdárna. Turisté si ji oblíbili až v druhé polovině 19. století. Někdy se jí říká dle jejího zakladatele Josefská či Josefova věž.

Válcová věž stojí na kruhovém půdorysu, její výška činí 18 metrů a při stavbě se projektant inspiroval stavbami podobného typu, které se nacházely na středověkých hradech. Stěny jsou z kamenného zdiva, chybí omítka. Na vyhlídkovou plošinu, již obklopuje cimbuří, vede 120 dřevěných schodů. Odměnou za výstup je kruhový rozhled na šumavské, novohradské vrcholky, je-li dobré počasí, lze zahlédnout i vzdálené Alpy.

U rozhledny v roce 1872 vyrostl domek pro hajného a hlídače rozhledny, ale v roce 1925 byl nahrazen horskou Terezinou chatou, jež slouží především turistům. Chata nese jméno po manželce Jana Schwarzenberga Terezii z Trautmannsdorfu.

kleť 300x199 Jedna z nejstarších rozhleden se nachází na Kleti

Zajímavosti

Vrcholu Kleť ale nedominuje rozhledna, jak by si někdo mohl myslet, ale televizní vysílač viditelný z velké dálky, jehož výška je 172 metrů, a byl zde postaven v letech 1974-1977.

Na vrcholu Kleť najdete také sluneční hodiny z roku 1974 a především hvězdárnu pocházející z let 1957-1958. Hvězdárna má také své jedno nej – jde o nejvýše položenou observatoř v Čechách. Hvězdárna se soustředí především na pozorování planetek a komet, hledají se dosud neobjevená tělesa a zpřesňují se zde dráhy asteroidů mířících k Zemi.

kleť 2 300x199 Jedna z nejstarších rozhleden se nachází na Kleti

Přístup k rozhledně

Pro turisty, kteří si nechtějí dát tu námahu a vyjít na kopec pěšky, tu je již od roku 1961 sedačková lanovka dlouhá 1732 metrů, která vám ušetří převýšení kolem 350 metrů. Začíná v Holubově-Krasetíně. Jinak sem vede mnoho turistických tras. Rozhledna je otevřena celoročně, vstupné vyjde na 20 korun. Hvězdárna je otevřena od května do srpna.


Kategorie: Rozhledny

Napsat komentář

shared on wplocker.com