Luční bouda

| Březen 15, 2015 | odpověď

Tento známý horský hotel se nachází na Bílé louce v Krkonoších, v blízkosti Úpského rašeliniště. Nejsnazší přístupovou cestou je turistická cesta vedoucí z Pece pod Sněžkou, ke které Chata dnes katastrálně náleží.

Historie Luční boudy

Luční bouda je nejstarší chatou nacházející se na hřebenech Krkonošského pohoří. První budova stála na místě dnešní Luční boudy již v roce 1625, která sloužila obchodníkům putujícím mezi Českem a Slezskem. Chata během staletí několikrát vyhořela a byla znovu postavena a rozšířena. Postupem času se z ní stalo velmi významné turistické středisko. Celý pozemek byl roku 1993 za 48 milionů korun zakoupena společností CDH Chrastava, která ji následně zastavila Investiční a poštovní bance. V následujících letech Luční bouda bez regulérních majitelů výrazně chátrala až do roku 2002, kdy byla uzavřena. Rekonstruována a znovuotevřena byla Chata až 19. Června roku 2004, kdy byla zároveň zprovozněna hotelová část a místo umožnilo přenocovat až padesáti turistům. Majitel chaty zároveň plánoval rozšíření ubytovacích možností až na kapacitu 330 lůžek.

402 300x225 Luční bouda

Pro turisty je celá lokalita Luční boudy zajímavá z hlediska možností cestování. Severovýchodním směrem od Luční boudy vede přes česko-polský hraniční přechod žlutě značená trasa. Okolo Luční boudy se můžete vydat po modře značené stezce, vedoucí ze Špindlerova Mlýna nádherným údolím B9lého Labe, od Luční boudy se můžete zároveň vydat až k Obří boudě pod Sněžkou, případně do Pece pod Sněžkou a absolvovat poměrně náročný výstup na nejvyšší horu České republiky. Luční bouda disponuje i přístupovou cestou určenou automobilům, nicméně provoz na ní je velmi přísně regulován.

00000d8cd 781b1e 300x187 Luční bouda

Nedaleko Luční boudy se v Lučním sedle nachází kaplička zasvěcená obětem hor, známá jako Rennerův kříž, která připomíná i smrt majitele Luční boudy Jakuba Rennera, který skonal roku 1868 v průběhu sněhové bouře. Kvůli každoroční sněhové nadílce bývá Luční bouda v zimních měsících často nepřístupná. Na příjezdové cestě se tvoří až osmimetrové závěje.

index32 Luční bouda

 

 


Kategorie: České hory, Pěší výlety, Zajimavá místa

Napsat komentář

shared on wplocker.com