Rokytnice nad Jizerou

| Březen 15, 2015 | odpověď

Známé lyžařské středisko, turistické středisko a letovisko se nachází v západních Krkonoších v Libereckém kraji. Je položené v dlouhém údolí Huťského potoka mezi několika horskými celky, Stráží, Čertovou a Lysou horou.

S největší pravděpodobností došlo k založení města roku 1574 kvůli sklářské výrobě. Místní obyvatelé byli často zaměstnaní v těžařství dřeva, mědi a dalších kovů. Po smrti Albrechta z Valdštejna v sedmnáctém století zaznamenala osada spíše úpadek a k obnovení dolů již nedošlo. Místní občané patřili povětšinou k protestantskému křesťanskému směru, což vedlo k neshodám a konfliktům v osmnáctém století. V tomto období rovněž došlo k zahájení průmyslné výroby v oblasti textilu a železnice. Ta zde byla uvedena do provozu roku 1899. Teprve po konci druhé světové války a odsunu německých občanů byl zaznamenán zásadní rozvoj turistiky a cestovního ruchu v celé oblasti.

20570 300x199 Rokytnice nad Jizerou

K zásadním změnám v obci došlo především na počátku dvacátého prvního století. Byl zde vybudován rozsáhlý lyžařský areál čítající 28 vleků a jednu čtyřsedačkovou lanovku vedoucí na Lysou hrou. Roku 2006 došlo k otevření další „čtyřsedačky,“ vedoucí z parkoviště u Rokytky k chatě Lovčenka. Pro rapidní zvýšení popularity města nejen v zimních měsících došlo k zásadní výstavbě v oblasti ubytování, v osadě tudíž vyrostlo několik hotelů a domů nabízejících privátní ubytování a apartmány v alpském stylu s luxusními službami. V současné době se tedy i díky těmto zásahům jedná o jedno z turisticky nejatraktivnějších měst, které může snadno soupeřit i s takovými městy, jako je Špindlerův Mlýn.

rokytnice zima 01 h 300x190 Rokytnice nad Jizerou

Láká-li Vás cestování do města Rokytnice nad Jizerou, rozhodně byste neměli vynechat památky nacházející se centru města. Jedná se především o úchvatný barokní kostel svatého Michala a menší kapličku na Kostelním kopci.

rokytnice radnice 300x210 Rokytnice nad Jizerou


Kategorie: České hory, Zajimavá místa

Napsat komentář

shared on wplocker.com