Vojenské památky v obci Tvarožná

| Březen 15, 2015 | odpověď

Jihomoravská obec Tvarožná se nachází necelých čtrnáct 14 kilometrů od Brna směrem na východ. V této nevelké obci se nachází hned několik pozoruhodných památek, které se vztahují k slavným napoleonským válkám.

IMG 1430 300x200 Vojenské památky v obci Tvarožná
Zajímavé diorama
První památku na slavné napoleonské války uvidíte na místním Obecním úřadě, kde bylo nainstalováno pěkné diorama slavkovské bitvy tří císařů. Zajímavé diorama zhotovil rakouský tým „Deutschmeister Schützenkorps“ a věnoval ho roku 1990 obci Tvarožná.

IMG 1431 300x200 Vojenské památky v obci Tvarožná
Před Obecním úřadem ve Tvarožné je ještě usazena pamětní deska s nápisem „Obětem bitvy tří císařů“, která pro změnu pochází z roku 1993. Pamětní desku pořídila obec společně s firmou Davay. Nejzajímavější památkou na slavkovskou bitvu je však malý historický kanón. Jedná se však o kopii francouzského osmiliberního kanónu Gribeauval.

IMG 1434 300x200 Vojenské památky v obci Tvarožná
Portréty francouzských velitelů
Další vojenskou historickou památkou jsou pak portréty francouzských velitelů, které najdete na malebné kapličce, která se nachází na kopci zvaném Santon. Na malé kapli jsou umístěné portréty hned tří francouzských vojáků. Na severní stěně kaple uvidíte malé portréty vojáků, kteří byli veliteli svých jednotek během slavné bitvy u Slavkova. Malé podobizny vojáků zhotovil místní rodák Vladimír Drápal.
Prvním z francouzských velitelů je potomek gruzínských carů. Byl to generálporučík kníže Petr Ivanovič Bagration, který velel spojeneckým útvarům na pravém křídle v severní části slavkovského bojiště. Druhým velitelem na stěně malé kaple je pro změnu generál Michal Marie Claparede, který osobně velel obraně kopce Santon. Třetím velitelem je pak jediný rodilý francouzský generál, který u Slavkova padl. Jeho životní příběh se zpečetil právě nedaleko obce Tvarožná. Jedná se o statečného velitele brigády, který se jmenoval Jean Marie Melona Valhuberta.


Kategorie: Zajimavá místa

Napsat komentář

shared on wplocker.com