Cornštejn – malebná zřícenina u Vranovské přehrady

| Březen 16, 2015 | odpověď

Zřícenu hradu Cornštejn najdete u Vranovské přehrady, nedaleko hradu Bítov. Název hradu byl odvozen od dvou slov – zorn (hněv) a stein (kámen) čili název se čte normálně s C a ne s K, jak lze někdy slyšet. Název poukazuje na sílu a pevnost hradu.

cornstejn2 1024x682 Cornštejn – malebná zřícenina u Vranovské přehrady

O hradu

Historie zříceniny se začíná psát ve 14. století, kdy zde byl vybudován hrad rodem Lichtenburků, kteří vlastnili hrad Bítov. Zdejší hrad měl sloužit k ochraně nejen Bítova, ale také jako opěrný bod královské moci u jižních hranic. V 15. století se jeho vlastník, Hynek z Lichtenburka, rozhodl, že nebude českému králi Jiřímu z Poděbrad přísahat věrnost a ještě ke všemu zahájil otevřenou vzpouru, v čemž ho podporoval papež. To mělo za následek, že hrad byl vyhladověn, zkonfiskován a nakonec ho získali páni Krajířové z Krajku, jež ho nechali opravit, rozšířit a navíc vystavět mohutné opevnění. V polovině 16. století se hrad opět vrátil do držení Lichtenburků, následně Šrejnů ze Švarcenavy, kteří nechali hrad zpustnout. Od poloviny 20. století hrad náleží státu, jež ho nechal v 70. letech opravit. Do dnešních dní z původního hradu zůstaly pouze rozsáhlé zříceniny – zdivo dvou paláců, mohutné hradby, brány, předhradí a sklepy.

cornstejn Cornštejn – malebná zřícenina u Vranovské přehrady

Zajímavosti

Ze zříceniny budete mít nejvíce při její prohlídce, kdy se vám z nádvoří naskytnou pěkné výhledy na vody Vranovské přehrady a také uvidíte místa, kde se točila pohádka Nebojsa z roku 1988 a místo, kde stával původní most, který v pohádce vybuchl a zřítil se, když po něm utíkal dřevorubec Ondra, ve skutečnosti byl ale čas odhadnut špatně, a most se zřítil dříve. Naštěstí se představitel dřevorubce Ondry, Ondřej Vetchý, stihl zachytit okraje stěny hradu. Dnes tu ale spatříte již most nový.

Cornštejn Castle 300x225 Cornštejn – malebná zřícenina u Vranovské přehrady

Zřícenina hradu je veřejnosti otevřena od konce května do konce září a vstupné vyjde na 60 korun. Přitom se na hradu pořádá mnoho kulturních akcí, nejčastěji různá šermířská a historická vystoupení.


Kategorie: Hrady a zámky

Napsat komentář

shared on wplocker.com