Moravská galerie v Brně

| Březen 16, 2015 | odpověď

Moravská galerie v Brně patří k nejlepším galeriím na Moravě, protože má ucelenou sbírku nejenom významných malířů, kteří žili na Moravě, ale vlastní také několik obrazů předních evropských mistrů.

Brno 024 300x200 Moravská galerie v Brně
Krátké dějiny galerie
Příznivci cestování po českých a moravských galeriích budou v Moravské galerii příjemně překvapeni, protože galerie vlastní několik cenných pláten evropských mistrů. Na začátku si však řekněme, že Moravská galerie v Brně byla založena v roce 1961. Moravská galerie v Brně navazuje na sbírky starého Františkova muzeu v Brně a brněnského Uměleckoprůmyslového muzea.

Brno 031 300x200 Moravská galerie v Brně
Popis galerie
V současné době má Moravská galerie v Brně několik stálých expozic. Jsou to například expozice Moderního a současného umění, Užité umění a design a Umění od gotiky až po 19.století. V expozici Umění od gotiky až po 19. století kupříkladu uvidíte obrazy německých, vlámských a nizozemských malířů. Patrně nejznámější obraz v této expozici je obraz Hlava Medúzy od vlámského velikána Petra Pavla Rubense, který kromě brněnské galerie ještě visí ve vídeňském Umělecko-historickém muzeu. Kromě sugestivního plátna od Rubense můžeme ještě doporučit obraz od Lucase Cranacha staršího, který zobrazuje biblickou pietu. V expozici Umění od gotiky až po 19. století pochopitelně uvidíte i české a moravské malíře. Mezi nejvýznamnější plátna moravských autorů lze považovat obrazy od Jóžy Úprky, který maloval výjevy ze slováckého venkova. Mezi nejcennější díla Jóžy Úprky patří velké plátno s názvem Jízda králů.

Brno 034 300x200 Moravská galerie v Brně
Praktické informace
Moravská galerie v Brně má otevřeno od středy do neděle, vždy od 10 do 18 hodiny. V pondělí má galerie zavřeno a v úterý je otevřeno pouze pro předem objednané komentované prohlídky a výukové programy. Vstup na expozici Umění od gotiky až po 19. století je zdarma.


Kategorie: Muzea a expozice

Napsat komentář

shared on wplocker.com