Šámalova chata

| Březen 16, 2015 | odpověď

Jedna z nejkrásnějších chat v Jizerských horách se nachází na samotě Nová Louka, nacházející se nedaleko horského střediska Bedřichov. Jedná se o jedinou stavbu v této lokalitě, i přesto se ovšem i díky vynikající kuchyni, která v této chatě funguje, jedná o turisticky oblíbené místo.

Šámalova chata získala svůj název dle prvorepublikového kancléře Přemysla Šámala, který zdejší Novou Louku velmi často navštěvoval a chatu využíval. Oblast začala být zajímavá roku 1630, kdy nad místním rašeliništěm vznikla paseka bohatá na dřevo, které zde bylo těženo k výstavbě okolních měst Jičína a Liberce. Populární výstavba sklářských hutí se nevyhnula ani Nové Louce a roku 1756 zde byla rovněž jedna vystavěna. V roce 1844 byl zdejší panský dům odkoupen mocným rodem Clam-Gallasů, kteří se postarali o jeho přestavbu na lovecký zámeček.

no louka 300x208 Šámalova chata

Pro dnešní podobu chaty bylo nejdůležitější období mezi světovými válkami, kdy byl objekt užíván kancléřem Šámalem, který nejprve nechal zámeček zrekonstruovat a většinu jeho místností následně obložil modřínem. Určitou zajímavostí je fakt. Že interiéry chaty, respektive zařízení apartmánu a koupelny přesně kopírovaly vnitřní provedení obytných prostor Jana Masaryka v Černínském paláci. Po druhé světové válce sloužila chata jako rekreační objekt. Na památku kancléře Šámala byl v blízkosti chaty vztyčen pamětní kámen s medailonem.

index38 Šámalova chata

Pro turisty je Šámalova chata významná především díky místní křižovatce turistických tras, jak letních, tak i zimních. Zdejší restaurace je často frekventovaná místními obyvateli, stejně jako procházejícími turisty. Místní domácí kuchyně si zde vybudovala dlouholetou tradici a návštěvníci se tak kromě turistiky mohou během svého cestování těšit i na nezapomenutelný gurmánský zážitek.

nova louka zima 300x208 Šámalova chata


Kategorie: České hory, Pěší výlety, Zajimavá místa

Napsat komentář

shared on wplocker.com