Pokochejte se okolím – rozhledna Svatobor

| Březen 19, 2015 | odpověď

Rozhledny většinou slouží hlavně k tomu, aby nám umožnili podívat se do okolí a poznat jeho krásy. Jinak tomu samozřejmě není ani u rozhledny, která nese název Svatobor – oblíbený cíl cestování. Leží na Šumavě, nedaleko města Sušice, odkud je to k rozhledně zhruba hodina chůze. Jakmile se dostaneme na její vrchol, a máme samozřejmě štěstí na počasí, můžeme vidět jak nádhernou okolní přírodu, tak i místa, kterými jsou Javorník, Velký Javor, Boubín, ale samotná Sušice. A to vše díky tomu, že rozhledna celá je vysoká přes 31 metrů. Vyhlídková plošina je poté umístěna ve výšce 28 metrů od jejího úpatí. Při extrémně dobrém počasí je možné vidět i hrad Přimda, nebo Velhartice.
2012 rozhledna svatobor 05 Pokochejte se okolím – rozhledna Svatobor

Velmi zajímavá historie

Důvod vyhlídky by ale neměl být jediným, proč vlastně rozhlednu Svatobor navštívíme. Místo, kde se nachází, je totiž spjato s naší historií. Četné archeologické nálezy totiž jasně potvrdily, že právě zde byly v minulosti primitivní zahloubená chata, která pocházela pravděpodobně z doby kamenné. Mimo to ale bylo na místě nalezeno také pohřebiště původní slovanské osady, která se nedaleko Sušice nacházela. Díky tomu se i vy můžete projít po místech, která jsou pro naši historii tolik úchvatná.
1303 Sumava JJ2361 Svatobor Pokochejte se okolím – rozhledna Svatobor

S historií se ale váže i to, že právě na tomto místě, na vrcholu Svatoboru byl v minulosti vyzvednutý jeden ze základních kamenů, ze kterých se začalo stavět Národní divadlo. Pro upřesnění, došlo k tomu samozřejmě v roce 1868.

Třetí rozhledna

Pokud budete na rozhlednu stoupat, uvědomte si také to, že stoupáte již na v pořadí třetí stavbu na tomto místě. První, která byla dostavena v roce 1900, o pět let později vyhořela. Další, postavená v roce 1926 se během 8 let nachýlila o více než metr a později se sama zřítila. V roce 1934 však byla postavena nová, a to samozřejmě právě tato. Dnes je zde mimo jiné také horská chata, která turistům nabídne i možnost ubytování, pokud je jejich cestování vícedenní.


Kategorie: Rozhledny

Napsat komentář

shared on wplocker.com