Pustevny v Moravskoslezských Beskydech

| Březen 21, 2015 | odpověď

Nedaleko Radhoště se nachází sedlo Pustevny s nadmořskou výškou 1018 metrů. Svůj název si získalo po poustevnících, kteří oblast obývali do roku 1874. Typickým atributem Pusteven je komplex dřevěných staveb s typickou lidovou architekturou, který zde byl vybudován ve druhé polovině devatenáctého století. V současnosti se v Pustevnách nachází lyžařské středisko dostupné díky sedačkové lanovce.

Rozhodně nejznámějšími a architektonicky nejzajímavějšími stavbami jsou Libušín a maměnka. Obě byly vybudovány roku 1898 zásluhou Pohorské jednoty Radhošť. Stavby vykazují znaky secesní architektury obohacené o bohatou dekoraci typické pro oblast Valašska. Roku 2014 vypukl v Libušíně požár, který stavbu významně poškodil. Plánované rekonstrukce by měly být úspěšně dokončeny na jaře roku 2017.

pustevny1 velky 300x192 Pustevny v Moravskoslezských Beskydech

Zapomenout bychom určitě neměli také na dřevěnou zvoničku, navrženou architktuem Dušan Jurkovičem. Původní stavba se bohužel nedochovala, nicméně návštěvníci mohou obdivovat alespoň stavbu zrestaurovanou na základě místní lidové architektury. Pravděpodobně jste již slyšeli o soše pohanského boha Radegasta, která byla vybudována roku 1931 na vrcholu hory Radhošť. Tato socha je ideálním cílem pro Váš výlet, protože se nachází nedaleko Pusteven. Na vrcholu Radhošťe naleznete také sousoší Cyrila a Metoděje z roku 1905 a kapli datovanou do roku 1898.

index39 Pustevny v Moravskoslezských Beskydech

Pokud patříte spíše mezi turisty fandící zimnímu cestování, rozhodně Vám přijde vhod místní ski areál disponující celými jedenácti vleky a dvousedačkovou lanovkou. Tato lanovka vede až na vrchol Pusteven z Trojanovic a jedná se o jedinou lanovku provozovanou v pohoří Moravskoslezských Beskyd. Pokud budete mít možnost, rozhodně Vám doporučujeme navštívit Pustevny a využít zdejší vynikající valašskou kuchyni. Svůj zážitek si můžete obohatit například i výletem na Lysou horu.

images23 Pustevny v Moravskoslezských Beskydech


Kategorie: České hory, Pěší výlety, Zajimavá místa

Napsat komentář

shared on wplocker.com