Rabštejn nad Střelou

| Březen 23, 2015 | odpověď

Historické město Rabštejn nad Střelou, které nyní spadá pod Manětín, se nachází mimo hustě osídlené oblasti a hlavní silniční tepny asi 30 km na sever od Plzně. Je součástí přírodního parku Horní Střela a čím dál víc oblíbenější destinací turistů.

Historie

Do roku 1269 se datuje první písemná zmínka o hradu Rabštejn. V polovině 14. století získal Rabštejn městský status. V průběhu věku se zde vystřídalo mnoho majitelů, například v 17. století připadlo město Albrechtu z Valdštejna. Během průmyslové revoluce začalo město stále více zaostávat zejména kvůli stísněným prostorům a nemožnosti rozvoje. Jeho význam klesal a po odsunu německého obyvatelstva zůstal Rabštejn prakticky vylidněn. Ve městě nyní žije trvale pouze 23 obyvatel, což z něj dělá nejmenší české město. Nicméně v posledních letech se město postupně oživuje, zejména díky turistickému zájmu.

index46 Rabštejn nad Střelou

Památky

Historické centrum města bylo v roce 1992 vyhlášeno za městskou památkovou zónu. V městě či jeho okolí se nachází několik významných památek. Město a okolí nabízí širokou škálu milovníkům různých odvětví, ať je to historie, turistika, cyklistika či pokud se prostě chcete pokochat krásnou přírodou. Na náměstí je možné si prohlédnout sochy Krista Trpitele a sv. Vavřince. Po městě se soch vyskytuje více. Rabštejn je také obehnán zbytky historického opevnění, které jistě ocení milovníci vojenské historie. Okolí obce má velmi členitý terén a tak některá zajímavá místa příznivci cestování složitě hledají, někdy neúspěšně. Mezi takové památky patří zřícenina hradu Sychrov, kde se zachovala věž zvaná Tupá. Barokní zámek je bohužel nepřístupný.

letecky1 300x209 Rabštejn nad Střelou

Cyklisté mohou zkusit některé cyklistické trasy jako je Berounka-Střela nebo jízdu údolím řeky Střely. Případně je možné absolvovat poznávací stezku pěšky. Okolí města je skutečně malebné a určitě stojí za prohlédnutí.

rabstejn hanus david 005 300x199 Rabštejn nad Střelou

 

 


Kategorie: Hrady a zámky, Památky, Zajimavá místa

Napsat komentář

shared on wplocker.com