Zavítejte do obce Štěkeň

| Březen 23, 2015 | odpověď

Tento městys naleznete v severozápadní oblasti Jihočeského kraje, v těsné blízkosti města Strakonice. Obec je zajímavá svými dějinami a historickými budovami, které rozhodně stojí za návštěvu.

Historie obce

Písemné zmínky o obci se poprvé objevují v oce 1318, kdy má být majitelem obce Baška ze Štěkně. Roku 1622 došlo ke konfiskaci majetku tehdejšího majitele Jana Malovce z Malovic a roku 1648 byla obec zakoupena švýcarským šlechtickým rodem Losii z Losimthalu. Na místě tehdejšího sídla byl vybudován raně barokní kostel. Tento švýcarský rod ovšem vymřel a obec tak získal Josef Mikuláš hrabě z Windisch-Graetzu. Jeho rod vlastnil obec až do roku 1919.

804 300x225 Zavítejte do obce Štěkeň

Co stojí za návštěvu?

Přestože Štěkeň nepatří mezi nejznámější lokality České republiky, její návštěvu rozhodně nezavrhujte. Cestování do této oblasti Vám přinese spoustu zážitků spojených především se zajímavými architektonickými počiny, které se v obci nacházejí. Pravděpodobně nejzajímavější zdejší památkou je raně barokní zámek, který byl postaven na území původní tvrze ze čtrnáctého století. Okolo zámeckého komplexu se můžete projít v anglickém parku. Za zmínku stojí rozhodně také Kostel svatého Mikuláše, který byl vybudován na místě původního kostela Máří Magdalény. Ten společně se svými gotickými rysy zanikl v husitském období a definitivně potom během třicetileté války. Milovníkům umění jistě padne do oka barokní socha svatého Jana Nepomuckého, vytvořena roku 1725.

30666 resizecrop c800x600 300x225 Zavítejte do obce Štěkeň

Známé osobnosti

S oblastí Štěkně se pojí řada jmen známých osobností. V městysu se tak například narodil známý agrární filosof a politik Alfons Ferdinand Šťastný, svůj život s obcí spojil také spisovatel Karel Klostermann, který zemřel na zámku kláštera Anglických panen šestnáctého července roku 1923.

 steken 3 300x225 Zavítejte do obce Štěkeň

 


Kategorie: Památky, Zajimavá místa

Napsat komentář

shared on wplocker.com