Chrám Neposkvrněného početí Panny Marie v Uherském Brodě

| Březen 25, 2015 | odpověď

Cestování po Zlínském kraji můžete obohatit o návštěvu hlavního chrámu v Uherském Brodě, který je zapojen do projektu Otevřené brány, což je projekt, který zpřístupňuje významné církevní památky na území Zlínského kraje. Chrám Neposkvrněného početí Panny Marie v Uherském Brodě je tak přístupný široké veřejnosti od května do září. Kostel můžete rovněž navštívit s průvodcem.

uherský brod 015 300x225  Chrám Neposkvrněného početí Panny Marie v Uherském Brodě
Barokní chrám
Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie najdete na Masarykově náměstí v Uherském Brodě. Jedná se o hlavní chrám v Uherském Brodě, který se může pochlubit krásnou barokní architekturou. Chrám byl postaven na začátku 18. století a byl postaven podle projektu italského architekta a kněze Domenica Martinelliho. O sto padesát let později byla k chrámu také postavena šedesát metrů vysoká věž. V kostelní věži jsou v současné době umístěny hodiny a čtyři cenné zvony. Věž je dostupná pouze do prvního patra. Na průčelí chrámu pak uvidíte znak moravských knížat z Kounic-Rietberku. Štít chrámu je pak již vyzdoben náboženskými motivy, uvidíte zde například barokní sochu žehnajícího Krista a sochy čtyř pisatelů evangelia. Sochy jsou dílem sochaře Filipa Sattlera.

uherský brod 018 300x225  Chrám Neposkvrněného početí Panny Marie v Uherském Brodě
Interiér chrámu
Interiér kostela je bohatě vyzdoben. K vidění je zde celkem sedm bohatě vyzdobených oltářů. Všechny oltáře jsou však vyrobeny z umělého mramoru. Centrální oltář pak zdobí obraz s motivem Neposkvrněného početí Panny Marie. Na oltářním obraze je namalována Panna Marie s měsícem, který je umístěn pod nohama Matky Boží. V kostele jsou rovněž umístěny ostatky sv.Fortunáta, což byl biskup, který napsal oslavný hymnus ke chvále Matky Boží. V chrámu jsou ještě k vidění další sakrální obrazy. Jedná se zejména o obraz Popravy Jana Křtitele, obraz Smrt svatého Josefa, který v roce 1793 namaloval malíř Petr van le Roy.


Kategorie: Zajimavá místa

Napsat komentář

shared on wplocker.com