Chalupská slať s největším rašelinným jezírkem

| Březen 29, 2015 | odpověď

Kousek od Borové Lady se nachází jedno ze šumavských rašelinišť, které je považováno za zřejmě nejhezčí díky svému jezírku.

286645 detail 1024x693 Chalupská slať s největším rašelinným jezírkem

 

Tato slať je typem, jenž se nachází na přechodu mezi údolními vrchovišti, která vznikla podél Vltavy a Křemelné, a horskými vrchovišti typické pro náhorní plošiny Šumavských plán (Jezerní slať). Důvodem je skutečnost, že zde panuje přeci jen trochu odlišné klima oproti ostatním slatím. Chalupská slať leží v nižší nadmořské výšce, roční průměrné teploty jsou zde vyšší, ale mnohem méně zde prší.

K jezírku vede naučná stezka, jež vás na informačních tabulích seznámí se zajímavostmi této malebné slati. Poválkový chodník vás zavede na plošinku, ze které se vám otevře výhled na největší rašelinné jezírko v ČR a nutno podotknout, že velmi půvabné. Kdybyste chtěli dosáhnout na dno, museli byste se propadnout 1,9 metrů hluboko, i když to pouze v průměru, protože místy je to až sedm metrů!

chalupska slat 016 300x202 Chalupská slať s největším rašelinným jezírkem

Rašelinné ostrůvky, které se nachází v rašelinovém jezírku, jsou plovoucí a lze na nich najít mnoho druhů vzácných rostlin jako blatnici bahenní, ostřici chudou či rosnatku okrouhlolistou, jednu z masožravých rostlin.

V minulosti bylo do zdejšího ekosystému krutě zasaženo člověkem, kdy se zde těžila rašelina. Bylo vytěženo až 50 ha rašeliny. Tato místa poznáte vcelku snadno, kdy zde chybí klečový porost. Dnes je tato slať chráněna a nachází se v I. zóně ochrany. Útočiště zde tak našlo i mnoho chráněných druhů rostlin, ale také zvířat.

1280px Borová Lada Chalupská slať III 300x199 Chalupská slať s největším rašelinným jezírkem

Chalupská slať je dobře dostupná od parkoviště, které se nachází nedaleko. Přístup pro cyklisty je též snadný, jen nesmí zapomenout, že na poválkový chodník se musí vydat bez kola.


Kategorie: Zajimavá místa

Napsat komentář

shared on wplocker.com