Chata Šerák

| 14 března, 2015 | odpověď

Tato hora patří mezi nejvýznamnější v Hrubém Jeseníku. Dosahuje nadmořské výšky 1 351 metrů a jedná se o turisticky významné místo, na jehož vrchol vede lanová dráha z Ramzovského sedla. Na samém vrcholu naleznete turistickou Chatu Jiřího.

Šerák patří mezi turisticky nejvytíženější oblasti Hrubého Jeseníku. Nejjednodušeji se na něj dostanete využitím lanovky, jejíž dolní stanice se nachází přibližně půl kilometru daleko od vlakové zastávky Ramzová. Na samotném vrcholu hory naleznete chatu Jiřího, nacházející se ve výšce 1 330 metrů, která byla zbudována roku 1888. Roku 1926 byla zrekonstruována do podoby, v jaké chatu vidíme dnes.

2825

Budete-li si chtít užít cestování do oblasti Jeseníků, můžete na horu Šerák zrealizovat několik různých výstupů. Mne osobně nejvíce zaujala trasa z Červenohorského sedla, ze kterého musíte následovat červeně značenou turistickou stezku až na Bílý sloup, odkud můžete pokračovat buď západním svahem přes Vřesovou studánku, nebo můžete zvolit žlutou trasu s nádherným výhledem do Sněžné kotliny, známé lavinové oblasti. V případě volby žluté nebo zelené trasy dorazíte ke Kamennému oku, což je zajímavý skalní útvar, ze kterého se rovněž otvírá pohled na celou Sněžnou kotlinu. Ke spojení těchto dvou značek se zbytkem červené dochází na rozcestí Pod Vřesovou studánkou, odtud můžete pokračovat opět po černé až na Šerák.

serak

Ať už zvolíte tuto trasu nebo jakoukoliv jinou, jedná se o vcelku zdlouhavý a náročný výstup, vyhraďte si na výlet proto dostatek času, abyste si mohli veškeré výhledy pořádně užít. Kvůli vcelku vysoké poloze veškerých míst, která jsou součástí výletu, je zároveň nutné počítat s možností častých a nenadálých změn počasí. Stejně jako jiné vysoké vrcholy Hrubého Jeseníku, i na Šeráku si v zimním období na své přijdou vášniví lyžaři a další sněhoví nadšenci.

index

Kategorie: České hory

Napsat komentář

shared on wplocker.com