Horská osada Ramzová

| 15 března, 2015 | odpověď

Tato typicky horská vesnička se nachází v Olomouckém kraji, v samém srdci Hrubého Jeseníku. Je součástí obce Ostružná nacházející se jeden kilometr na sever. Vesnice je položena v nadmořské výšce 760 metrů a jejím územím prochází hranice mezi Moravou a Slezskem.

Historie Ramzové

Oblast, ve které dnes stojí vesnička Ramzové, bylo odjakživa strategicky důležité. Na konci osmnáctého století byla v rámci osidlování Jesenicka postavena malá osada, pojmenována Ramzová. Až do konce druhé světové války byla většina obyvatel německé národnosti. Po následném odsunu Němců se ovšem poměr změnil a vesnice se stala českou. Situace pro obyvatele se zásadně zlepšila koncem devatenáctého století, kdy došlo k rozvoji lázeňství a turistického ruchu a pro místní obyvatele tak vznikla řada nových pracovních míst.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Co v Ramzové spatříte?

Uvnitř vesnice mají turisté možnost spatřit dobovou lidovou architekturu, případně mohou obdivovat novogotickou kapli svatého Rocha z roku 1897. Nedaleko vesnice se vypíná do výšin hora Šerák se svou známou chatou. Na její vrchol se můžete vypravit pomocí tříkilometrové, sedačkové lanovky překonávající převýšení více než šest set metrů. Na lanovku nastoupíte právě na okraji obce Ramzová. Přibližně pět kilometr od Ramzové se nachází městečko Branná, ve které naleznete jedinečný goticko-renesanční hrad spolu se zámkem Kolštejnem.

pozadi1

Tipy na výlet

Pokud se pro cestování do oblasti Ramzové rozhodnete, určitě Vám doporučujeme vyhradit si na její návštěvu celý den, abyste si mohli užít vše, co osada nabízí. Návštěvu můžete zkombinovat s návštěvou hory Šerák, která nabízí úžasný výhled na celé okolí pohoří Jeseník. Zajímat by Vás také mohla Národní přírodní rezervace Šerák-Keprník, zahrnující rovněž unikátní rostlinné druhy nacházející se ve vrchovištním rašeliništi.

images

Kategorie: České hory, Pěší výlety, Zajimavá místa

Napsat komentář

shared on wplocker.com