Středisko Harrachov

| 16 března, 2015 | odpověď

Jedno z nejvýznamnějších horských letovisek v Krkonoších se nachází pod Čertovou horou poblíž říčky Mumlavy. Samotné město přímo sousedí s Polskem, do kterého je možné se dostat po místní významné silniční komunikaci.

index

Historie Harrachova

Prvním stabilním osídlením na území dnešního Harrachova byla vesnice Dörfl, založená v průběhu sedmnáctého století. Teprve v osmnáctém století si dle jména svých majitelů získala název Harrachov. V oblasti se rozmáhala sklářská výroba, díky které docházelo také k rozmachu města, kde si dělníci hledali své ubytování. Sklárna Novosad, dodnes fungující, je druhou nejstarší sklárnou v Česku a její počátky sahají až do roku 1712. Tato sklárna patřila rodu Harrachů až do roku 1946, kdy byla znárodněna a od státu zpět odkoupena až v roce 1993. Po vzniku České republiky a pádu komunistického režimu došlo k velmi prudkému rozvoji turistického ruchu. Díky tomu byly v Harrachově stavěny nové hotely a stravovací zařízení. Místní sklárna se stala často navštěvovanou turistickou atrakcí, ve které se pořádají nejrůznější kulturní akce a výstavy spojené s výrobou skla. V areálu sklárny také vznikl menší, lokální pivovar.

images

Lyžování v Harrachově

Oblast Harrachova se rozhodně proslavila také lyžováním. Hrabě Jan Harrach nechal do Čech přivézt první lyže již v devatenáctém století. V roce 1908 byl v Harrachově založen Spolek zimních sportů a první skokanské můstky byly vybudovány v roce 1920. Tři roky nato se Harrachov stal dějištěm prvních mezinárodních lyžařských závodů, na kterých se sešli nejvýznamnější lyžaři z Evropy i USA. Roku 1980 si celý skokanský a běžecký areál prošel rozsáhlou rekonstrukcí, přičemž byl také postaven největší skokanský můstek na světě, mamutí můstek K-185. Sportovní nadšenci si mohou v dnešní době při cestování do Harrachova kromě lyžování užít také populární bobovou dráhu.

imagesasd

Kategorie: České hory, Jednodenní výlety, Zajimavá místa

Napsat komentář

shared on wplocker.com