Větrný mlýn v Kuželově

| 13 března, 2015 | odpověď

Pokud jste příznivci cestování po technických památkách, zde je jeden tip na výlet, který bude okořeněný větrným mlýnem v Kuželově, který se nachází na hřbetu Bílých Karpat nedaleko jihomoravské obce Velká nad Veličkou.

 
Krátký pohled do historie
Větrný mlýn v Kuželově je jeden z mála zachovalých větrných mlýnů na Jižní Moravě. Světlo světa spatřil tento větrný mlýn roku 1842 a více než sto let poctivě sloužil místním zemědělcům z Kuželova, Hrubé a Malé Vrbky a dalším přilehlým horňáckým obcím. Provoz větrného mlýnu v Kuželově byl ukončen těsně po druhé světové válce, konkrétně v roce 1946.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Větrný mlýn v současnosti
V současné době spravuje větrný mlýn v Kuželově Technické muzeum v Brně. Mlýn byl uveden do provozu, ale používá se pouze jako muzejní exponát. V malých prostorách mlýnu a v okolních přilehlých hospodářských staveních je malá expozice, která ilustruje nelehký a těžký život našich předků, kteří se převážně živili zemědělstvím. Zde si můžete prohlédnout různé nástroje, kterých bylo zapotřebí k provozu a údržbě mlýna. Mlýn má kamennou konstrukci, která má tvar kuželu. Střecha mlýnu je pak pokryta šindelovou krytinou. Větrné kolo má čtyři křídla, která jsou upevněna na konci hlavní hřídele.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Horňácké slavnosti
Větrný mlýn v Kuželově vždy ožije během Horňáckých slavností, které se konají každým rokem na den svaté Markéty. Horňácké slavnosti končí právě hudební sešlostí u větrného mlýna v Kuželově, kdy obyčejně hrají a zpívají hudebníci z Hrubé Vrbky.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Otevírací hodiny
Větrný mlýn v Kuželově je otevřen od června do září. V těchto letních měsících je tato technická památka otevřena od úterky do neděle, vždy od 9 do 17 hodin. Od května do června je mlýn přístupný pouze o víkendech. Základní vstupné stojí 50 korun, snížené 25 korun.

Kategorie: Zajimavá místa

Napsat komentář

shared on wplocker.com