Čertova stěna

Vydáte-li se po proudu řeky Vltavy od přehrady Lipno, dostanete se do malé obce jménem Loučovice, která se pyšní nádhernou přírodou a unikátní skálou s názvem Čertova stěna. Skála se nachází na chráněném území, musíte se podle toho tedy zařídit. Údolí, kterým protéká řeka Vltava je vyhledávaným cílem pro všechny milovníky přírody a fascinující přírody. Celá národní přírodní rezervace je zajímavá díky několika věcem. První z nich je samozřejmě skála tyčící se nad údolím, kterou můžete navštívit jak seshora, tak zespoda. Dále se zde nachází chráněné rostliny a žijí zde vysoce ohrožení živočichové, proto je potřeba zdržovat se jen na vyznačených cestách.

Čertova stěna

Historie tohoto přírodního úkazu je velice pestrá. Protkává jí několik legend, jedna z nich hovoří o čertovy, který se vsadil, že dokáže během jedné noci zaplavit a zničit klášter ve Vyšším Brodě. Začal z kamenů stavět hráz, bohužel se mu to za noc nepodařilo, prohrál sázku a po něm zbyla nedokončená Čertova stěna. Na jednom z kamenů je dokonce vtisklé čertovo kopyto, které zde zanechal čert, když se vztekal. Čertova stěna je samozřejmě dílem ledovce, který se posouval a zanechal za sebou koryto a skálu.

Čertova stěna

Máte-li rádi procházky doporučujeme projít si celou rezervaci od města Loučovice, jedná se o nenáročnou trasu kolem řeky, cesta vám zabere asi dvě hodinky. Naopak na vrchol Čertovy stěny se dostanete autem, cestou na Vyšší Brod. Speciální parkoviště, několik metrů od skály, je bez poplatků. Poté vám zbývá dojít několik desítek metrů a naskytne se vám nádherný výhled do údolí. Dávejte si pozor, skála není chráněná a tak hrozí riziko podklouznutí. Následky by byly tragické.

Čertova stěna

Jestliže máte rádi sport, určitě se v Loučovicích zastavte na konci srpna, kdy se zde pořádá Loučovický vodní slalom Čertovy proudy. Čertovy proudy je jeden z nejnebezpečnějších vodních úseků v Evropě. Kvůli vysokému výskytu balvanů, které jsou obrovské a velice špatně viditelné.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *