Hradní zřícenina Zbirohy

Cestování do oblasti Turnova se nemusí vymezovat pouze na samotnou prohlídku města, nýbrž můžete navštívit také hradní zříceninu jménem Zbirohy, nacházející se nad řekou Jizerou. V lokalitě někdejšího hradu mohou dnes návštěvníci spatřit zbytky opěrných zdí, věže a sklepení, datované do čtrnáctého století.

index

Dějiny hradu

První zmínky o existenci hradu spadají do čtrnáctého století, nicméně kdo a kdy přesně hrad postavil, není známo. V tomto období většina kraje patřila rodu Markvarticů, jehož příslušník Markvart z Vartenberka se vzbouřil proti tehdejšímu králi Václavovi IV. Ten se rozhodl získat zpět ztracenou poslušnost a oblehl Zbiroh i nedaleký zámek Hrubý Rohozec, které roku 1390 dobyl a zabavil veškerý majetek. Zbiroh byl následně prodán Otu z Bergova na Troskách, který se postaral o rozsáhlou rekonstrukci hradu. Ten následně zastával roli opory krále Zikmunda, nicméně později se stal spíše sídlem loupežníků. Díky zemským vojskům byli však vyhnáni, hrad byl dobyt a roku 1442 také značně pobořen. Od té doby již není na hradě registrované žádné trvalé osídlení a hrad se dočkal spíše úpadku.

3607--resizecrop-c800x600

Jak se k hradu dostat?

Hrad se nachází v nadmořské výšce 415 metrů a pro její zdolání je možné využít zelenou turistickou stezku vedoucí ze Zbirohu. Procházka je dlouhá necelý kilometr s převýšením padesáti metrů, nejedná se tak o nic náročného. Zříceniny hradu a okolní krajina je po celý rok volně přístupná, doporučujeme však uskutečnit výlet spíše v letních obdobích, v zimě může být cesta nepříjemně namrzlá. Návštěvu můžete také zkombinovat s výletem do Turnova a využít pět kilometrů dlouhou zelenou stezku, která z města vede přímo na hrad. V případě, že cestujete vlakem, můžete využít dostupnou železniční zastávku v obci Malá Skála, nacházející se ve vzdálenosti tří kilometrů od hradu.

4d944ee164_74846573_o2

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *