Jedete na dovolenou s koly? Poradíme vám, jak je snadno a bezpečně přepravit!

Venku vládne krásné letní počasí, které přímo vybízí k výletům. Kdo nechce chodit pěšky, ten může vyrazit na kole. Vždyť svět ze sedla kola je tak krásný! Nechcete jezdit jen v okolí bydliště? Vezměte si s sebou kolo i na dovolenou.

Cestovat je povoleno

Konečně se restrikce uvolnily a život se začíná pomalu vracet do normálu. Můžeme navštívit kulturní památky, vydat se do zoo i na jiná místa. Česko je přece tak krásné. Stačí si vzít kolo a vyrazit. Plánujete se na začátek trasy přepravit autem a až pak pokračovat na kole? Budete potřebovat nosič kol.

Jak vybrat ten pravý nosič kol?

Kdo nemá tažné zařízení, ten nemá na výběr a musí si pořídit střešní nosič na auto, jehož výběr je třeba přizpůsobit značce, modelu a ročníku výroby vašeho auta. Nejuniverzálnějším a zároveň nejoblíbenějším je ale nosič kol na tažné zařízení, který snadno a rychle přimontujete a můžete vyrazit. Na co se při jeho výběru zaměřit?

Krok první: Kolik kol má přepravit?

Úplně to první, co je třeba si ujasnit, je počet a typ kol, které budete na nosiči přepravovat. Na trhu najdete nosiče na dvě, ale i čtyři kola.

Krok druhý: Zajímejte se o nosnost

Elektrokola jsou těžší než ostatní druhy kol, zejména u nich je třeba pohlídat si nosnost nosiče, tedy váhu, kterou bez problémů unese. Zároveň je třeba si pohlídat povolenou zátěž čepu auta, kterou najdete ve velkém technickém průkazu.

Víte, že do této hmotnosti se nepočítají jen kola, ale i hmotnost nosiče?

Krok třetí: Nepodceňujte úhel odklápění

Většina nosičů disponuje funkcí odklápění, abyste bez obav mohli otevřít i páté dveře vozidla. Liší se ale ve velikosti úhlu odklopení, proto je dobré, když nosič na autě vyzkoušíte.

Krok čtvrtý: Důležitý je i způsob upínání

Některé nosiče se upevňují pomocí šroubů, jiné používají páku. Upevnění na šrouby je jednoduché, dalším oblíbeným způsobem je otáčení pákou bez seřízení, případně páku se seřízením pomocí klíče.

Krok pátý: I cena samozřejmě hraje svou roli

Co si budeme nalhávat, dalším důležitým parametrem je i cena.  Kdo převáží kola jen občas, ten může sáhnout po levnější variantě, kdo ale s koly plánuje vyrážet pravidelně, neměl by na nosiči šetřit. Vezměte při tom ale v potaz také kvalitu zpracování.

Krok šestý: Nezapomeňte i na třetí SPZ

Málokdo si to hned uvědomí, na nosiči na kola, který se instaluje na tažné zařízení, musí být umístěna registrační značka vozidla. Kola totiž tu zadní zakryjí. Vydejte se pro ni na evidenci motorových vozidel. Sice za ni něco zaplatíte, jinou ale používat nesmíte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *