Jeskyně na Turoldu se nachází v přírodní rezervaci Turold poblíž města Mikulova. Specifická je především svou unikátní turoldskou výzdobou a rozlehlým podzemním labyrintem s nádherným smaragdovým jezírkem. Její tvary, podobné korálovým útesům připomínají procházku po plážích jurského moře.
Historie Turoldu
Objevení této jeskyně se datuje někdy kolem roku 1951 a již v roce 1958 se zpřístupnila veřejnosti. To se však zanedlouho změnilo poté, co ji o 8 let později zavřeli. Druhé otevření návštěvníkům proběhlo v roce 2004.
Podzemní jezírko
Pro návštěvníky je zpřístupněn tzv. Jezerní dóm, což je část jeskyně, ve které najdete smaragdově zbarvené jezero. Dosahuje délky téměř 30 metrů a jeho hladina kolísá v rozmezí od 8 do 10 metrů. Ze všech zpřístupněných částí je právě Jezerní dóm nejrozlehlejším prostorem v tomto podzemním komplexu. Vedle jezírka můžete vidět zajímavou výzdobu, vzniklou chemickým rozpouštěním. Říká se jí kamenná pěna, ve které jsou kousky krystalů kalcitu. Tento jev v návštěvnících často vyvolává pocit, že se procházejí po korálových útesech.
Epická výzdoba jeskyně
Na Turoldu se takřka nevyskytují žádné krápníky, jenž jsou běžné v ostatních krasových jeskyních. Jediná sekce jeskyně, kde se krápníková výzdoba ve velmi malém množství objevuje v Dómě fantazie. Zbytek jeskyně má velmi rozmanité útvary, které připomínají lidem keříčky s drobnými jehličkami, jemnou pěnu a korálové útesy.
Úkryt netopýrů
Jeskyně na Turoldu je největším a nejvýznamnějším zimovištěm netopýrů, zejména pak vrápence malého, který je u nás velmi ohroženým druhem. Z těchto důvodů není jeskyně přístupná v zimních měsících.
Pokud máte rádi noční prohlídky jeskyní, rozhodně navštivte Turoldskou jeskyni v červenci nebo srpnu.
Vstupné
Plné vstupné v této jeskyni stojí 80 Kč, studenti a děti platí 50 Kč a důchodci 60 Kč.